YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adeviyye ve Nahda meydanlarında gergin bekleyiş
Mısır'da, İçişleri Bakanlığı'nın darbe karşıtı gösteri düzenleyenlere, ''meydanları derhal boşaltmaları'' çağrısının ardından gergin bekleyiş başladı.
Adeviyye ve Nahda meydanlarında gergin bekleyiş
01 Ağustos 2013 / 22:51 Güncelleme: 01 Ağustos 2013 / 23:00

Mısır'da, İçişleri Bakanlığı'nın darbe karşıtı gösteri düzenleyenlere, ''meydanları derhal boşaltmaları'' çağrısının ardından gergin bekleyiş başladı.

Orduya ait iki helikopterin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarının üzerinden alçak ve düşük hızda uçuş yapması ise gerginliği tırmandırdı. Göstericiler, helikopterler uçarken darbe karşıtı sloganlar attı.

Meydan girişindeki barikatlar güçlendirildi, göstericilerin oluşturduğu sivil savunma ekiplerinde de artış gözlendi. Ekipler meydan girişlerinde üst araması da yaptı.

Rabiatul Adeviyye'deki sahra hastaneleri sorumlusu Hişam İbrahim, tıbbi açıdan muhtemel müdahalelerdeki yaralanmalar için hazır olduklarını söyledi.

Gösterilere müdahale edilmesinin katliama neden olabileceği uyarısında bulunan İbrahim,''Burada meşruiyet için canını vermeye hazır insanlar var, geri adım atmayacağız'' dedi.

Nahda Meydanı'nın üzerinden de askeri helikopterlerin alçak uçuş yapması üzerine göstericiler çadırlardan çıkarak, ''Kaç kişiyiz. Bizi çek sonra öldür'' diye slogan attı.

Pet şişelerden gaz maskesi yapıyorlar

Polis ve "Baltacı" adı verilen suç gruplarının saldırısını beklediklerini ifade eden darbe karşıtı göstericiler, pet şişeler ve bardaklarla gaz maskesi üretiyor.

Meydanda bulunan sağlık personeli tarafından geliştirilen ''pet şişe maskesi'', şişenin bir tarafının kesilmesi ve altına plastik bir bardağın yerleştirilmesiyle yapılıyor.

Altına açılan deliklerden hava girişi sağlanan bardağın içine pamuk, bez ve kömürden oluşan el yapımı süzgeç yerleştiriliyor.

 AA muhabirine açıklama yapan sağlık görevlileri, geliştirdikleri maskenin standart gaz maskelerine göre dayanıklı olmadığını ancak imkanların kısıtlı olmasından dolayı en azından koruyucu olması için göstericilere dağıttıklarını söyledi.

HAP: Gösterileri tüm Mısır'a yayarız

Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, güvenlik güçlerinin meydanlara müdahale etmesi durumunda gösterileri tüm Mısır'a yayacaklarını söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Aryan, ''İçişleri Bakanlığı'nın uyarısı krizden çıkılması için olumlu bir şey içermiyor. Mursi görevine dönmeden barışçıl eylemlerimizi sonlandırmayacağız.  Mısır halkının tepkisinden korksunlar. Eğer şiddete başvurur ve göstericilere müdahale ederlerse, gösterileri Mısır'ın tüm meydanlarına yayarız'' diye konuştu.

"Silahsız Meydanlar" girişimi

Öte yandan Mısır'da darbeye giden yolu hazırlayan 30 Haziran gösterilerinin organizatörü Temerrüd (İsyan) Hareketi üyeleri Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile görüştü.

Görüşme sonrasında basın açıklaması yapan Temerrüd Haraketi kurucusu Mahmud Bedir, görüşmede, Mursi destekçilerinin ve karşıtlarının bulunduğu meydanların silahsızlandırılması adına başlatılan "Silahsız Meydanlar" girişiminin ele alındığını ifade etti.

"Silahsız Meydanlar" girişiminin Mursi destekçileri için son fırsat olduğunu belirten Bedir, darbe karşıtlarına seslenerek, ''Tehlikeyi, gerilimi tırmandırmayın, devlet silahlı gösteri ve eylemlere izin vermez'' dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler