YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aden'de bulunan Türkler Türkiye'ye getiriliyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çatışmaların yaşandığı Yemen’de bulunan Türk vatandaşlarından 55’inin tahliye edildiğini açıkladı.
Aden'de bulunan Türkler Türkiye'ye getiriliyor
03 Nisan 2015 / 13:51 Güncelleme: 03 Nisan 2015 / 14:43

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'de bulunan Türk vatandaşları için sosyal paylaşım sitesi Twitter sitesi aracılığıyla açıklama yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

"Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir fırkateynimiz biraz önce Aden'de bulunan 55 vatandaşımızı Aden Limanı'ndan alarak tahliye etmiştir.

Fırkateynle Cibuti'ye ulaştıracağımız vatandaşlarımızın Cibuti'den ülkemize dönüşlerini de THY ile sağlayacağız."

Yemen'de yaklaşık 200 Türk vatandaşının bulunduğu belirtildi.

rs1-243.jpg

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından Yemen'de başlatılan askeri operasyonun ardından bu ülkede bulunan Türk vatandaşlarından talep edenlerin tahliyesine yönelik titiz bir çalışma sürdürüldüğü belirtildi.

Bu süreçte Türk vatandaşlarının güvenliklerini tehlikeye düşürmemeye özen sarf ederek, çok yönlü ve her seçeneğin değerlendirildiği bir yol izlendiği ifade edilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

"Bu çerçevede, mücavir bölgede görev icra etmekte olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı TCG Büyükada Fırkateyni tarafından bugün Aden'de bulunan 55 vatandaşımızın tahliyeleri tamamlanmıştır. Söz konusu vatandaşlarımız önce Cibuti'ye ulaştırılacak, buradan Türk Hava Yolları uçağı ile ülkemize nakledileceklerdir."

Açıklamada, ayrıca "İlgili kurumlarımızın özverili ve hassas çalışmaları ve tesis edilen eşgüdüm neticesinde vatandaşlarımızın salimen Aden'den ayrılmış olmaları memnuniyet vericidir" denildi.

Türk vatandaşlarından alınan bilgilere göre, TCG Büyükada fırkateyni sabah saatlerinde Aden'e 3 mil kadar yaklaştı.Tahliye edilmeyi bekleyen Türk aileler teknelerle gemiye alındı. Yemen'de yaşayan Türklerin daha çok Taiz ve Aden kentlerinde olduğu belirtildi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler