YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Adaylar şeçimlerin iptalini istedi
Adaylar şeçimlerin iptalini istedi
29 Kasım 2010 08:13
Haiti'de 18 devlet başkanı adayından 12'si dün yapılan seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek seçimin iptal edilmesini istedi.

Haiti'de dün yapılan seçimlerde, 18 devlet başkanı adayından 12'si seçime hile karıştırıldığını iddia ederek, seçimin geçersiz sayılmasını istedi.

12 devlet başkanı adayı tarafından yayınlanan ortak bildiride, ''Tüm ülkede vuku bulan bu büyük hileyi kınıyoruz. Bu çarpıtılmış seçimlerin iptal edilmesini istiyoruz'' ifadesi kaydedildi.

Seçime hile karıştırıldığını iddia eden adayların hepsinin muhalefetten olduğu bildirildi. Adaylar, Devlet Başkanı Drene Preval'in Inite (Birlik) koalisyonuyla, koalisyonunun adayı Michel Celestin'i suçladılar.

Bu kadar çok aday tarafından şüpheyle bakılmasının, BM'nin desteklediği seçimlerin güvenirliğine büyük darbe vurduğu belirtiliyor.

Uluslararası camia seçimlerin, depremin yıktığı bu yoksul ülkede istikrarlı ve meşru bir hükümetin kurulmasını sağlayacağını umuyordu.

Ancak Haiti Geçici Seçim Konseyi, bazı problemler olsa da genel seçimler ve devlet başkanlığı seçimlerinin ''iyi'' geçtiğini belirtti.

Bu arada, ülkenin çeşitli yerlerinde seçim sürecine karşı gösteriler yapıldığı bildiriliyor. Haiti radyoları da, ülkenin güneyinde seçim sürecindeki şiddet olaylarında 2 kişinin öldüğünü, kuzeydoğuda da bir kişinin yaralandığını duyurdu.

Birçok seçmenin kızgın güneş altında kayıtlı olduğu oy merkezini aradığı, pek çok oy merkezinin geç açıldığı da gelen haberler arasında.

Kolera salgını sonucu binlerce kişinin hayatını kaybettiği ülkede, yaklaşık 4,7 milyon seçmen, devlet başkanı, 99 milletvekili ve 11 senatörü belirlemek için sandık başına gitti.

AA 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler