YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açlığın sebebi BM çuvalları
Açlığın sebebi BM çuvalları
17 Ağustos 2011 08:49
Afrika'da milyonlarca insan açlığın pençesinde. BM'nin Mogadişu'ya gönderdiği binlerce ton gıdanın aylardır depolarda bekletildiği ve açlıktan ölen insanlara dağıtılmadığı ortaya çıktı...

Açlık nedeniyle milyonlarca insanın ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı, binlerce bebeğin ise yaşamını yitirdiği Somali'de Birleşmiş Milletler'in (BM) nasıl vurdumduymaz davrandıkları ortaya çıktı. BM'nin Somali'nin başkenti Mogadişu'da bulunan erzak deposundaki binlerce ton gıda maddesinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmadığı belirlendi. Kıtlıkla ve açlıkla mücadele veren Afrika boynuzuna gereken hassasiyeti göstermeyen Avrupalı devletlerin tutumuyla BM'nin tutumu birbiriyle örtüşen görüntüler sergiledi. BM'nin Mogadişu'da bulunan depo sorumlusu Mogadişu'ya gelen yardımların 3 aydır depoda bekletildiğini ve BM'den yardımları dağıtmak için emir beklediklerini söyledi. Depodaki gıda malzemelerinin görüntüsünü yayınlayan bir Danimarka televizyonu, malzemelerin adeta çürümeye terkedildiğini ve miktarının binlerce ton olduğunu belirtti.

BM İNİSİYATİFİ KAYBETTİ

Şu an Mogadişu'da olan İHH Afrika soruymlusu Murat Uyar, Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada BM'nin başkent Mogadişu ve çevresinde hiçbir gıda dağıtım ve sağlık faaliyeti yürütmediğini belirtti. Yeryüzü Doktorları Türkiye şubesi ise Mart - Ağustos incelemelerine ilişkin taslak raporunu Yeni Şafak'la paylaştı. Dadaab, Dagahaley, Ifo, Hagadere gibi bölgelerdeki mülteci kapmalarına ilişkin tespitlerin yer aldığı taslak raporda, Somalililerin sığındığı Kenya'daki Dadaab kampında salgın hastalık tehdidinin had safhada olduğu tespiti yeralıyor. Kamplardaki beslenme yetersizliğinin enfeksiyonlara bağlı diyare, malnutrisyona sebep olduğu belirtilen raporda, "Solunum yolu enfeksiyonları başta olmak üzere 5 yaş altı çocuklarda en önemli ölüm sebebi alt solunum yolu enfeksiyonu. Yetersiz beslenme ve bağlı hastalıklardan dolayı binlerce çocuk yaşamını yitiriyor" ifadeleri yer alıyor. Raporun en çarpıcı detayları ise BM ile ilgili detaylar... Rapora göre BM, bölgede inisiyatifi kaybediyor.

KORKUTAN İTİRAF

Yeryüzü Doktorları Derneği Dr. Süleyman Gündüz, geçtiğimiz günlerde bölgeye giderek 600 bin Somalili'nin sığındığı Kenya'daki kamplarda inceleme yaptı. Dr. Gündüz buradaki gözlemlerini bir haline getirildi. Yardımların düzenli olarak dağıtılmadığını söyleyen Gündüz, "Kenya'da da tıpkı Mogadişu'daki gibi BM'nin yardımlarının dağıtılma sorunu var. İnsanlar bu nedenle kamplarda dahi 2 gün boyunca aç kalabiliyor" dedi. Yeryüzü Doktorları'nın taslak raporuna göre, dünyanın her noktasından yardım yapılmasına rağmen BM kendi çaresizliğini de itiraf ediyor. Raporda BM yetkililerinin bölgede olup bitenler karşısında etkisiz kaldıkları ifade edilirken, "Barınacak yere, yiyecek yemeğe, hastalandığında ilaca ihtiyacı var. Birleşmiş Milletler kampın ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyor. Bm yetklileri bu durumu itiraf etti. Yardımlar düzenli olarak dağıtılamıyor. Bazı ihtiyaç sahipleri düzensiz dağıtılan yardımlar nedeniyle kampta dahi 2 gün boyunca aç kalabiliyor" tespitine yer veriliyor.

 

İslam ülkeleri Somali için çözüm arayışında

Eski adı İKÖ olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Türkiye'nin çağrısı üzerine bugün İstanbul'da toplanıyor. İİT, Somali'de yaşanan ve milyonlarca insanı etkileyen açlık krizini görüşmek üzere bugün Conrad Otel'de toplanıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde yapılacak İİT İcra Komitesi Acil Toplantısı'na, Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmet de katılıyor. İİT'ye üye 57 ülkenin tamamının davet edildiği toplantıda, İran, Kazakistan, Malezya, Tacikistan, BAE ve Cibuti bakan düzeyinde temsil edilecek. Toplantının açılışında İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Ahmet ve İİT Dönem Başkanı sıfatıyla Kazakistan Dışişleri Bakanı konuşma yapacak.

Toplantının önceliği Somali'deki açlık krizinin yol açtığı ızdırabı dindirmek üzere alınacak önlemler olacak. İİT'nin amaçları arasında, sorunun uluslararası kamuoyunun gündeminde tutulması ve acil müdahalenin önemine dikkat çekilmesi de bulunuyor. Ayrıca İslam ülkelerinin Somali halkıyla dayanışmayı sergilemesi ve ülkede süregelen açlık krizinin yol açtığı yaraların sarılması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemde İslam ülkelerinin hangi yardımlarda bulunacakları, yardımların nasıl yapılması gerektiği konuları kararlaştırılacak. İİT toplantısının ardından basın toplantısı düzenlenerek alınan kararlar açıklanacak.

 

12 MiLYON ÖLÜMLE BURUN BURUNA

BM Afrika'daki felakete duyarsız kalırken, Somali, Kenya, Cibuti ve Uganda'da binlerce insan açlıktan ve kuraklıktan hayatını kaybediyor, 12 milyon insan ise tehdit altına bulunuyor.

 

Bu feryada kulak verin

Afrika'nın doğu kesimi, açlık ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Özellikle hem açlık hem iç savaşla boğuşan Somali'de durum çok kritik. Türkiye, insanlık borcu olarak Somalili kardeşlerine el uzatıyor. Başbakanlık öncülüğünde yürütülen yardım kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Başbakan Erdoğan tarafından Somali ve açlık tehlikesi yaşayan diğer Afrika ülkelerine yardım kampanyası için yayımlanan genelgede, Türk halkı kampanyayı cömertçe desteklemeye çağrılıyor.

Yardım kampanyasının koordinasyonu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından sağlanıyor. Başbakan Erdoğan, kampanyaya destek çerçevesinde Cuma günü Somali'nin başkenti Mogadişu'yu bizzat ziyaret edecek. Erdoğan'a bazı bakanlar ve milletvekilleri, iş adamları, hayır severler, ayrıca STK temsilcileri de refakat edecek.

Başbakanlığın yardım kampanyasına ilişkin hesap numaraları şöyle:

ZİRAAT BANKASI AŞAĞI AYRANCI ŞUBESİ

TL-Hesap No (IBAN): TR940001000820555555555001

ABD Doları Hesap No (IBAN): TR670001000820555555555002

EURO Hesap No (IBAN) : TR400001000820555555555003

Banka Swift Kod No : TCZBTR2A

VAKIFBANK FİNANSMARKET ŞUBESİ

TL-Hesap No (IBAN) : TR800001500158007299038012

ABD Doları Hesap No (IBAN) : TR680001500158048012989557

EURO Hesap No (IBAN) : TR140001500158048012989559

Banka Swift Kod No : TVBATR2A

HALKBANK BAKANLIKLAR ŞUBESİ

TL-Hesap No (IBAN) : TR460001200940800005000014

ABD Doları Hesap No (IBAN) : TR590001200940800058000095

EURO Hesap No (IBAN) : TR320001200940800058000096

Banka Swift Kod No : TRHBTR2A (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler