YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aç susuz günlerce sığınakta bekledik
Aç susuz günlerce sığınakta bekledik
16 Haziran 2010 08:30
BM, Kırgızistan’ı kan gölüne çeviren çatışmaların koordineli olarak başlatıldığını açıkladı. Kırgız hükümeti Londra’da gözaltına alınan devrik lider Bakiyev’in oğlunun iadesini istedi

Kırgızistan’da Kırgızlar ile Özbekler arasında dördüncü gününe giren kanlı etnik çatışmaların koordineli olarak başlatıldığı bildiridildi. BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Sözcüsü Rupert Colville, “Bu olanların kendiliğinden çıkan etnik çatışmalar olmadığına, bir dereceye kadar da yönlendirildiği, hedef alındığı ve iyi planlandığına dair güçlü belirtiler var” dedi.

Colville, saldırıların tepki başlatmak üzere provokasyon amaçlı gibi göründüğünü kaydetti. Kırgızistan’daki geçici hükümet de, güneydeki olayların önceden ve çok iyi planlanmış olduğunu belirterek, çatışmalardan, İngiltere’de gözaltına alınan devrik lider Kurmanbek Bakiyev’in oğlu Maksim Bakiyev ile devrik liderin kardeşi Canıbek Bakiyev’i sorumlu tuttu. Kırgızistan başsavcılığı da, Londra’da önceki akşam gözaltına alınan Maksim Bakiyev’in iadesini istedi. Çatışmaların sıçradığı Celalabad güvenlik sorumlusu Kubatbek Baybolov da olayların siyasi nedenleri olduğunu, cinayetlerin keskin nişancılar tarafından işlendiğini ileri sürdü  Baybolov, “Ciplerle geliyorlar, Kırgızlara, sonra Özbeklere ateş ediyorlar. Olay yerine gelen Kırgız güvenlik güçlerine ise kızgın halk saldırıyor. Açıkça kışkırtma var” dedi. Bu arada Türk vatandaşlarının tahliyesini koordine etmek amacıyla Kırgızistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Fatih Ceylan da Bişkek’e gitti.

ÖLÜ SAYISI 2000’İ GEÇTİ

• Kanlı çatışmalardan kaçan Özbekler, cesetlerin kamyonlarla toplandığı Oş’ta ölü sayısının 2 bini aştığını belirtti. Görgü tanıklarına göre, Sağlık Bakanlığı sadece morglardaki cesetleri sayabildi. Köylerde ve evlerinde ateş altında kalarak yaşamını yitiren Özbekler hakkında bilgi edinilemedi. BM de, ölü sayısının resmi rakamların çok üstünde olduğunu açıkladı.

CEHENNEMDEN KAÇIŞ

Aç susuz günlerce sığınakta bekledik

• Kırgızistan’a giden Türk Hava Yolları’na ait uçak, dün sabah saatlerinde 151 yolcusuyla geri döndü. Uçakta bulunan 11’i çocuk olmak üzere çoğunluğu Oş Devlet Üniversitesi’nde okuyan öğrenci ve öğretmenlerden oluşan yolcular, 10.20’de Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi. Sağ salim Türkiye’ye ayak basmanın mutluluğunu yaşayan yolcular, yaşadıkları dehşet anlarını gözyaşları ve korku içinde anlattı. Yolcular, olaylar sırasında Türklerden ölen olmadığını sadece Sedat Tokay isimli bir öğrencinin bıçaklandığını ve hastanede tedavi altında olduğunu belirtti.

3 BİN EV ATEŞE VERİLDİ

Olayların başladığı Oş kentinin Aravanski bölgesinde kız yurdunun 200 metre yakınında yaşadığını anlatan işadamı Nazmi Süleymanoğlu, olayın Özbek olduğu iddia edilen ancak provakatörler oldukları tahmin edilen şahısların, yurda girip üç kıza tecavüz ederek öldürmesi üzerine başladığını iddia etti. Süleymanoğlu, “Önce asker veya polis Özbek mahallesine girerek otomotik silahlarla tarayıp sindiriyor. Sonra Kırgız gençler geliyor, yaralıları ve yakaladıkları Özbekleri bıçak ve baltalarla parçalıyor. Tanklar Özbekleri ezerek öldürüyor. 3 binin üzerinde ev yakıldı ve 2 bin 500 üzerinde ölü var. 16- 17 yaşındaki gençlerin ellerinde devletin verdiği silahlar var. Orada Özbek katliamı yapılıyor. Ölüler kamyonlara istif edilmiş halde bekliyor. Ölülerin toplanmadığı mahalleler var” dedi.

BİSİKLETLE KAÇTIK

Oş Üniversitesi öğrencisi Barçınay Çiftçi’nin ailesine kavuşması sırasında duygusal anlar yaşandı. Barçınay Çifti yaşadıklarını, “Olaylar başladığında sığınakta bekledik. Uçağa binmek için üç vasıta değiştirdim bunlardan biri bisikletti” şeklinde anlattı. 8 aylık kızı ve eşi ile birlikte Türkiye’ye gelen Türk lisesi öğretmeni Ferhat Hendekli, “Olaylar başlayınca 80’e yakın öğrenci ve öğretmen grubu olarak bir arkadaşımızın evinde saklandık. Günlerce aç kaldık. Biz Türklerde bir sorun yoktu. Özbekleri öldürüyorlardı” dedi. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler