YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'nin korktuğu oldu! Türkiye askıya aldı!
1 Haziran'da yürürlüğe girdiği belirtilen Geri Kabul Anlaşması'nı askıya aldığını AB'ye bildirdi.
AB'nin korktuğu oldu! Türkiye askıya aldı!
05 Haziran 2016 / 00:41 Güncelleme: 05 Haziran 2016 / 00:43

Türkiye, 1 Haziran’da yürürlüğe girdiği açıklanan Geri Kabul Anlaşması’nı, “Vize Serbestisi Diyalogu sonuca ulaşmadığı” gerekçesiyle, “idari tedbir” koyarak uygulamaya almadı.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 16 Aralık 2013 tarihinde imzalanan ve 2014 yılında TBMM’de kabul edilen anlaşmanın 1 Haziran 2016 itibarıyla yürürlüğe girmesi kararı alınmıştı.

AB "TERÖRLE MÜCADELE YASASINI DEĞİŞTİRİN" DEMİŞTİ

Anlaşma, Danimarka ve İrlanda dışındaki tüm AB ülkelerine, Türkiye rotasını kullanarak kaçak giriş yapan üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye’ye iade edilmesini öngörüyor.

Ancak AB’nin “Vize Serbestisi” konusunda yaptığı, “Terör yasalarını değiştirin” baskısının ardından, serbest dolaşım konusunda karar almaması, Ankara’nın da birliğe yaptırım uygulaması ile sonuçlandı.

"AB ÖDEVLERİNİ YERİNE GETİRMEDİ"

Türkiye, AB Komisyonu’nun hafta başında, “1 Haziran itibarıyla tam olarak uygulanmaya başlanacağını” duyurduğu Geri Kabul Anlaşması’nı, “AB’nin anlaşmadan doğan ödevlerini yerine getirmediği” gerekçesiyle idari tedbir hakkını kullanarak dondurdu.

KARAR AB’YE iLETiLDi 

Bu durum Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı Ömer Çelik’in Avrupa Komisyonu 1'inci Başkan Yardımcısı Timmermans ile Antalya’da gerçekleştirdiği görüşmelerde de AB tarafına iletildi. 

BİRLİKTE UYGULANMALI

Konuyla ilgili Akşam Gazetesi'ne bilgi veren çok üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı kaynağı, anlaşmanın 1 Haziran itibarıyla uygulanmaya başlanmayacağı kararının AB tarafından anlayışla karşılandığını ifade ederken, “Normal şartlarda Geri Kabul Anlaşması’nın 1 Haziran’da uygulamaya girmesi ve Temmuz ayında da Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestisinin başlaması öngörülüyordu. Türkiye olarak, ikisinin birlikte uygulanmaya başlanmasının daha uygun olduğuna karar verdik” değerlendirmesini yaptı.

 

AKŞAM

necip hablemitlioğlunu hatırlıyanınız var mı..
 // hursit dilaver
önce şu alman vakıflarını def etmek lazım. hukumet işte şöyle böyle demesin. her melanet onlardan çıkıyor. santral mı yapılacak,altın arama işi mi var, hepsinde bunların parmağı var ve artvinde bile halkı kışkırtmak bunlara ve devşirmelerine kaldı.zaten nerde laikçi,kemalist aydın tayfası.ne ldu alman vakıfları hakknda kitap yazan ve aman dikkat edin diyen laikçi profun suikaste gitmesi..işlerine gelmeyince ne laikçiliği ne ataturkçuluğu kalıyor tabi.necip hablemitliyi kim öldurdu..soran yok....
05 Haziran 2016 Pazar 12:15
helal olsun
 // 1453
onlarla onlarin dilinde konusmali yoksa anlamiyorlar.devletimizi tebrik ederim en dogrusunu yapiyorlar. IMZA : R.T.E :)...
05 Haziran 2016 11:06
AB HERŞEYDEN KORKUYOR BU YENİ DEĞİL BU ONLARIN HASSASİYETİ SADECE...
 // ismail emre
1-AB'ye konuyla ilgili süre verildi sanırım
2-Almanya tükürdüğünü yalamak için yasa çıkarmıyor peki ne olacak?
3-AB devletleri Almanyaya bu yasarıyı çek diyemez hollanda gibi tavsiye edebilir sadece bu baskı olmaz ki...
4-Avrupa suriye de güvenli bölge kurulmasına sıcak bakabilir
5-Avrupanın sadece 100 bin mülteci karşısındaki tutumları belli iken yüzbinlercesi için farklı mı davranırlar bağırlarına mı basarlar..?...
05 Haziran 2016 Pazar 11:05
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler