YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'nin hataları kazandırdı
KKTC’nin üçüncü cumhurbaşkanı seçilen Eroğlu, Rum Kesimi ile yürütülen müzakerelerin Mayıs’ın ikinci yarısında yeniden başlayabileceğini söyledi
AB'nin hataları kazandırdı
20 Nisan 2010 / 08:42 Güncelleme: 20 Nisan 2010 / 08:42

Kuzey Kıbrıs’ta cumhurbaşkanlığı seçimini oyların yüzde 50.3’ünü alan Başbakan Derviş Eroğlu’nun kazanması, AB ülkelerinde adada sürdürülen müzakerelerin geleceğiyle ilgili şüphe yaratırken, Eroğlu seçim zaferinin ardından yaptığı açıklamalarda “masadan kalkmayacağı” sözü verdi. Muhafazakâr çizgideki Eroğlu’nun seçilmesini Rum tarafı “olumsuz bir gelişme” diye nitelendirirken, Rum lider Hristofyas’la yapılacak müzakerelerin başarı şansı merak ediliyor. Müzakere masasından kalkacağı yönündeki endişelerin yersiz olduğunu söyleyen Eroğlu ise “Hristofyas artık Kıbrıslı Türklerin haklarını tanıyarak bir çözüme varabileceğini anlamalıdır” dedi. 

GÖRÜŞMELER MAYIS’TA

Müzakereleri Türkiye’nin de görüşlerini alarak sürdüreceğini açıklayan Eroğlu, Ankara ile sıkıntı yaşadığı iddialarıyla ilgili şunları kaydetti: “Seçim öncesi bizi Türkiye’nin karşısında gibi göstermek isteyenler oldu. Müzakere masasına sadece biz değil, karşı taraf da anlaşma niyetiyle oturmalıdır. Kıbrıs konusu 100 sene muallâkta bırakılacak bir konu değil. Mayıs’ın ikinci yarısında müzakereler yeniden başlayabilir.” Başbakan Erdoğan, telefonla arayarak Eroğlu’nu tebrik ederken, Dışişleri Bakanlığı da sonuçların hayırlı olmasını diledi.

KIBRIS’TA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Seçim sonuçları Kıbrıs’ta ‘’yeni bir dönemin’’ de başlangıcı oldu. Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesiyle 50 sandalyeli parlamentoda 25 temsiliyeti olan UBP’nin milletvekili sayısı 24’e indi ve UBP hükümeti azınlık durumuna düştü. UBP’nin kasımda toplanacak kurultayında ise genel başkanlık seçimi yapılacak. Eroğlu, cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra UBP’den bir milletvekilini hükümeti kurmakla görevlendirecek. Eroğlu’nun görevlendirdiği milletvekili UBP kurultayına kadar parti başkanlığını da yürütecek. Eroğlu’nun, hükümeti kurma görevini, Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’e vereceği yorumları ağırlık kazanıyor.

AB’DEN DESTEK SÖZÜ

AB Komisyonu da Kıbrıs’taki çözüm müzakerelerinde Eroğlu’nu desteklemeye hazır olduğunu bildirdi. AB Komisyonu’nun genişleme politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle’nin sözcüsü Angela Filote, “Komisyon, Kıbrıs sorununa, herkesin çıkarına olacak bir çözümün erkenden bulunmasına bütünüyle bağlıdır” dedi. • DIŞ HABERLER

AB’nin bölünmüş Kıbrıs’la ilgili tüm yanlışları Eroğlu’na kazandırdı

Cumhurbaşkanlığı seçiminin Devriş Eroğlu’nun galibiyetiyle sonuçlanması, Rumlarla müzakerelerin çökmesine, Türkiye’nin Avrupa Birliği adaylık sürecinin de bozulmasına neden olabilir. Türk hükümeti, seçim sürecinde taraf tutmamaya özen gösterdi, ancak kazanan kim olursa olsun müzakerelerin sürmesi gerektiğine de vurgu yaptı.

Kıbrıs’ın birleşmesine karşı, katı bir Türk milliyetçisi olan Eroğlu’nun galibiyeti,  Ankara’nın AB umutlarına bir darbe indirdi. Ancak Eroğlu’nun masadan kalkması da kolay değil, Kuzey Kıbrıs’ın para muslukları Ankara’nın elinde.

AB bölünmüş Kıbrıs’la ilgili yapılmaması gereken tüm yanlışları yaptı. Kıbrıs’ın kuzeyinde milliyetçi Eroğlu’nun seçimi önde tamamlamış olması da bunun faturasıdır. 2004’deki BM planının hüsranla sonuçlanmasından beri Kıbrıs Türkü AB tarafından oyalandığını düşünüyor. Kuzey Kıbrıslılar, güneydekilerin referandumda “hayır” oyu kullanmalarına rağmen AB üyeliğiyle ödüllendirilmelerini sineye çekmedi. Milliyetçi Eroğlu işte bu durumdan istifade etti.

Eroğlu’nun seçilmesi müzakereler için fiyasko; seçimleri ilk turdan Eroğlu’nun kazanmasıyla 2004’teki referandumdan sonraki en kötü döneme girildi.      

Kıbrıs’ta müzakereler havada. Milliyetçi Eroğlu’nun kazanmasıyla Talat ve Başbakan Erdoğan mağlubiyete uğradı. Denktaş’ın ‘’siyasi evladı’’ olan Eroğlu, Kıbrıs meselesinin çözümündeki asıl niyetini halen dile getirmedi.

BM ve arabulucular, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs sorununa ilişkin yoğun istişarelere katılımı ve mevcudiyetiyle, milliyetçi Kıbrıs Türk liderin kontrol edilebilmesi için uluslararası konferansın tek yol olduğuna inanıyor.

‘İşgal toprakları’ndaki seçimleri yeni  Denktaş kazandı.

KKTC basını manşetlerden duyurdu

KKTC’de Derviş Eroğlu’nun ilk turda kazandığı cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları, KKTC gazetelerinde manşetlerden verildi. KKTC’nin en çok satılan gazetesi Kıbrıs, haberi, “İlk Turda Bitti” başlığıyla verirken, Havadis gazetesi, “Eroğlu Saray’da” başlığını kullandı.

Talat: KKTC’de yeni bir dönem başlangıcı

Eski cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, rakibinin kazandığı seçimlerle ilgili ilk yorumunu cumhurbaşkanlığı binası önünde yaptı. Talat, “Seçim sonuçları halkın iradesini gösterdi. KKTC’de yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor” dedi.

Star

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler