YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu
AB'nin 2015 Türkiye İlerleme Raporu
10 Kasım 2015 12:12
AB Komisyonu'nun Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Hahn: "Kilit alanlardaki reformlar, Türkiye'nin giriş sürecinde kendi yararı için vazgeçilmez öncelikler"

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, "Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz göçmen meselesinin ötesine uzanıyor. Biz, Türkiye ile dış ilişkilerde, güvenlik politikalarında, terörizme karşı mücadelede, enerjide, ticarette ve ekonomik ilişkilerde ortak çıkarlarımız doğrultusunda ki bütün alanlarda işbirliğini sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Hahn, Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nde 2015 yılı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin 2 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklı sığınmacıya insani destek sağladığına dikkati çeken Hahn, "Avrupa'da devam eden sığınmacı krizinin açık bir şekilde gösterdiği gibi, Türkiye ile ortak fırsatlar ve zorluklar paylaşıyoruz" diye konuştu.

Hahn, AB'nin göçmen ve sığınmacı meselesine yönelik Türkiye ile hazırladığı Ortak Eylem Planı'yla işbirliğin hızlandırıldığına işaret ederek, şunları söyledi:

"Ama bizim, Türkiye ile ilişkilerimiz göçmen meselesinin ötesine uzanıyor. Biz, Türkiye ile dış ilişkilerde, güvenlik politikalarında, terörizme karşı mücadelede, enerjide, ticarette ve ekonomik ilişkilerde ortak çıkarlarımız doğrultusundaki bütün alanlarda işbirliğini sürdürmeye devam edeceğiz."

AB Komisyonu'nun Türkiye'de artan şiddetin son bulmasını ve Kürt meselesinde kalıcı çözüm için görüşmelere geri dönülmesini umut ettiğini ifade eden Hahn, geçen yıl Türkiye'de yargı bağımsızlığı, toplanma ve ifade özgürlüğü alanlarında önemli eksiklikler olduğunu belirtti.

Hahn, Türkiye'de gazeteciler ve medya organlarının özgürlüğü ve internet hukukunda önemli eksikler olduğunu ileri sürerek, "Bu gibi kilit alanlardaki reformlar, Türkiye'nin giriş sürecinde kendi yararı için vazgeçilmez öncelikler" değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerin ardından yeni kurulacak Türk hükümetiyle bu kilit konularda güçlü temas içerisinde olacaklarını vurgulayan Hahn, Kıbrıs konusunda anlaşmaya giden görüşmelerde kararlı olunması ile üyelik müzakerelerinin de hız kazanacağını ifade etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler