YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'yi yerden yere vurdu
ABD'li ünlü düşünür Noam Chomsky, Washington yönetimini İsrail'in Gazze saldırılarına destek vermekle suçladı.
ABD'yi yerden yere vurdu
21 Kasım 2012 / 12:46 Güncelleme: 21 Kasım 2012 / 12:52

ABD'nin yıllardır İsrail'i açıkça desteklediğini, Gazze'ye yapılan son saldırılara da göz yumduğunu belirten Chomsky, "ABD, İsrail'in saldırılarına destek vermekle yetinmeyip bu hamlelere doğrudan katılıyor. Bu saldırılar ABD silahlarıyla yapılıyor" ifadesini kullandı.

İsrali'in Gazze saldırısına ilişkin sorularını yazılı olarak yanıtlayan Noam Chomsky, İsrail'in Gazze'yi bombalaması, sivillerin yaşadığı yerlerin hedef alınması, kadın ve çocukların öldürülmesinin sadece "insanlığa karşı suç olarak algılanabildiğini ve bu şekilde tanımlanabileceğini" belirtti.

İsrail'in uyguladığı şiddetin "asla kabul edilebilir bir hamle" olarak algılanmaması gerektiğini vurgulayan Chomsky, ABD'nin onlarca yıldır İsrail'i açıkça desteklediğini, şimdi de Gazze'ye yapılan saldırılara "göz yumduğunu" kaydetti.

Noam Chomsky, "ABD'nin, İsrail'in yaptığı saldırıları desteklemekle yetinmeyip bu hamlelere doğrudan katıldığını, bu saldırıların ABD silahlarıyla gerçekleştiğini, bu ülkenin ekonomik, askeri ve diplomatik desteğiyle bağlantılı olduğunu" dile getirdi.

İsrail'in Ortadoğu'da ABD'li siyasi liderlerden destek almadan hiçbir şey yapamadığını savunan Chomsky, "Bu durum 1967 yılından bu yana devam etmektedir. İsrail, ABD'nin oluru olmadan fazla bir şey yapamaz" ifadesini kullandı.

İsrail'in, "ABD'nin emirlerine uyduğu" görüşünü dile getiren Chomsky, şöyle devam etti:

"İsrail, ABD'nin verdiği ve bir operasyonun başlaması veya durdurulmasına ilişkin her emre uyar. Bazen bu durumun istisnaları olur ancak sahada gördüğümüz uygulama budur. ABD'nin bu politikası, ülkeye karşı İslam ülkelerindeki nefret ve Doğu ile Batı arasındaki korkunun yayılmasına sebep olabilir. ABD'nin bu tip yaklaşımı Batı ile İslam dünyası arasındaki gerginiliğin derinleşmesine yol açabilir. ABD dünyadaki diğer ülke ve milletlerin duruş ve düşüncelerine dikkat etmiyor. Tarihe bakarsanız, Amerika'nın diğer birçok emperyalist güç gibi küresel kamuoyunun düşüncesini fazla önemsemediğini görürsünüz. Bu durum, siyasi yapılar kamuoyunu kontrolünde tuttukça devam eder." aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler