YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'yi tir tir titreten gelişme
Wikileaks internet sitesi, Irak savaşıyla ilgili gizli ABD belgelerini açıklamasından sonra şimdi de Afganistan savaşıyla ilgili daha önce açıklanmayan 15 bin gizli belgeyi yayımlayacağını açıkladı.
ABD'yi tir tir titreten gelişme
23 Ekim 2010 / 14:41 Güncelleme: 23 Ekim 2010 / 14:48

WikiLeaks internet sitesi, Irak savaşıyla ilgili 400 bin gizli ABD belgesini açıklamasının ardından, Afganistan savaşıyla ilgili de 15 bin gizli belge yayımlayacağını duyurdu.

Sitenin yetkilisi Kristinn Hrafnnson bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da yaptığı açıklamada, daha önce Afganistan savaşıyla ilgili "hassas içerikleri" nedeniyle açıklanmayan 15 bin gizli belgeyi yakın zamanda açıklayacaklarını söyledi.

Site daha önce Afganistan savaşıyla ilgili 77 bin gizli ABD belgesini açıklamıştı.

Bu arada Hrafnnson, Irak savaşıyla ilgili açıkladıkları 400 bin gizli belge konusunda, "Bu belgeler, hiçbir bireye zarar verecek bilgi içermiyor" dedi. Sitenin kurucusu Julian Assange da Pentagon'dan gelen, "açıklanan bu belgelerin en çok askeri güçlere zarar vereceği" sözlerine karşı çıkarak, belgelerde Iraklıların isimlerinin verilmediğini belirtti.

Belgeler, ABD'nin Irak'ta uygulanan işkence, kötü muamele ve yargısız infazlara göz yumduğunu ortaya koyuyor.

Ayrıca, 2003 yılında Irak'ın işgalinin ardından çok sayıda sivilin ABD ordusunun kurduğu kontrol noktalarında öldürüldüğüne işaret ediyor.

Belgeler, ABD'nin, Irak'taki sivil ölümleriyle ilgili resmi istatistiklerinin olmadığını açıklamasına rağmen, kayıtlar tuttuğu ve ölü sayısını yaklaşık 66 bini sivil olmak üzere 109 bin olarak verdiğini de gösteriyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler