YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'yi telaşlandıran o silah
ABD'yi telaşlandıran o silah
06 Kasım 2014 19:10
Çin, küçük insansız hava araçlarını imha etmek için yeni bir lazer silahı geliştirdi. Hedefi tespit ettikten 5 saniye sonra imha eden silahın menzili de 2 kilometre. Çin’in uyduları düşürmek için geliştirdiği lazer silahlar, ABD’yi ciddi manada endişelend

Düşük maliyetiyle yüksek verim sağlayan lazer silahın gelecek vaat ettiğini belirten Jeopolitik Meseleler Akademisi Başkan Yardımcısı Konstantin Sivkov, balistik füze, tank ve diğer zırhlı araçların lazer silahı ile imha edilmesine yönelik olarak bugüne kadar gerçekleştirilen hiçbir girişimin tam başarı oranı ile denenmediğinin de altını çizdi.

Sivkov, ABD’nin seyir füzelerini imha etmek için geliştirmeye çalıştığı lazer silahına ilişkin çalışmaları yarıda bıraktığı bir ortamda, Çin’in küçük boyutlu İHA’ları imha etmeye yönelik olarak geliştirdiği silahın bu alandaki en iyi örnek olduğunu belirtti.

Maliyeti çok düşük

Küçük dronların füze ya da topçu ateşi ile düşürülmesi oldukça verimsiz ve pahalı bir yöntem olduğunu söyleyen Sivkov, "Çünkü İHA’lar neredeyse bir böcek boyutuna kadar küçüldü.

Bu dronların füze ya da topçu ateşi ile düşürülmesi daha da verimsiz. Öte yandan, 2 kilometre menzil içinde uçan İHA’ların lazer ışını ile etkisiz hale getirilmesi ise dronların lazer ışınlarına karşı son derece savunmasız olmaları sebebiyle ciddi verim sağlayabilir.

Ayrıca lazer ışını ile yapılacak atışların oldukça düşük bir maliyete sahip olacağını da unutmamak gerekiyor" tespitinde bulundu.

Teröristlerin eline geçerse

Çin, yeni geliştirdiği lazer silahını toplu katılımların gerçekleştiği kalabalık etkinliklerde güvenliği sağlamak için kullanacağını açıkladı.

Çin Fizik Mühendisliği Akademisi’nde yürütülen projenin başkanlığını yapan China Jiuyuan Hi-Tech Equipment Corp şirketinin icra kurulu başkanı I. Jinsong da yaptığı açıklamada, fazla büyük olmayan İHA’ların ucuz ve kolay kullanılabilir oldukları için özellikle teröristlerin elinde korkunç silahlara dönüşebilmekte olduklarını söyledi.

Güvenlik için geliştirildi

Aslında Çin, söz konusu lazer silahını havadan gelebilecek terör saldırılarına ilişkin tehditte yaşanan sürekli artışın yanı sıra, başka önemli bir güvenlik ihtiyacını daha karşılamak için geliştirdi.

Lazer silahı Çin’in havadan yürütülen yasadışı detaylı haritalama faaliyetlerinden kaynaklanan sıkıntılarını gidermek için de kullanılacak. Sivkov, yabancı bir devletin toprakları üzerinde yürütülen yasadışı detaylı haritalama faaliyetinin, düşman ülkenin en önemli savaş öncesi hazırlık çalışmalarından birini teşkil ettiğini söylüyor.

Kaliteli ve detaylı bir haritalama desteğinin mevcudiyeti ise askeri operasyonların başarıya ulaşma olasılığını ciddi manada arttırmakta.

5 saniyede imha ediyor

Çin tarafından geliştirilen yeni lazer silahı, 2 km menzil içerisinde 500 metreye kadar olan yüksekliklerde uçan ve saniyede 50 metre azami hıza çıkabilen İHA’ları tespit edildikten sonra 5 saniye içinde başarıyla imha edebiliyor.

ABD'yi endişelendiriyor

Dünya yörüngesindeki düşman ve casus uyduları düşürmek için daha önce iki kez lazer denemesi yapan Çin’de lazer ışını ile çalışan silahlar konusu, Çin Ordusu’nda önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek olan modernizasyon faaliyetlerinin temelini teşkil edecek gibi görünüyor.

Çin’in uyduları düşürmek için geliştirdiği lazer silahları, mevcut ulusal güvenlik sisteminin büyük bir kısmı uzaydan gelen bilgi akışına bağlı olan ABD’yi ciddi manada endişelendiriyor.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler