YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'ye 'silahlarını çek' diyecekler
ABD'ye 'silahlarını çek' diyecekler
19 Şubat 2010 16:03
5 NATO ülkesi Almanya, Belçika, Lüksemburg, Norveç ve Hollanda, ''gelecek haftalarda'' Amerikan nükleer silahlarının Avrupa'dan çekilmesini isteyecek.

Belçika Başbakanı Yves Leterme'in sözcüsü Dominique Dehaene, ''Belçika hükümeti ile 4 ülkenin önümüzdeki günlerde yapacağı teklif, diğer NATO üyesi ülkelerin nükleer silahlarını Avrupa topraklarından kaldırması olacak'' diye konuştu.

Sözcünün kastettiği tip silahlar sadece ABD'ye ait, çünkü Fransız ve İngilizlerin silahları ''başka ülkelerde'' konuşlandırılmış değil.

Dehaene, ''Söz konusu olan NATO bünyesinde bir tartışma başlatmak'' dedi ve Leterme'in kısa süre önce yayımladığı yazılı açıklamasında, ''Belçika, nükleer silahlardan arınmış bir dünya istiyor ve Mayıs ayında New York'ta nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasının gözden geçirileceği konferansa hazırlık olarak da bu tutumunu NATO bünyesinde savunuyor'' ifadesini kullandığını kaydetti.

Sözcü, ''Bu yazılı açıklamada, 'Belçika, NATO'nun bu yıl stratejik konseptinde revizyon çerçevesinde Almanya, Hollanda, Lüksemburg ve Norveç ile birlikte bu yönde bir inisiyatif alacak' yazıyor'' dedi.

Belçika hükümetine yakın bir kaynak da, bu inisiyatifin 4 NATO üyesi ülke Almanya, Belçika, İtalya ve Türkiye'de halihazırda ABD tarafından stoklanmış bulunan uçaktan atılabilen 240 atom bombasını hedef aldığını kaydetti.

A.A.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler