YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'ye sert çıktı
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ABD'nin müttefiklere değil kölelere ihtiyacı olduğunu söyledi.
ABD'ye sert çıktı
15 Aralık 2011 / 16:58 Güncelleme: 15 Aralık 2011 / 17:00

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ABD'nin diğer ülkeleri kontrolü altına almaya çalıştığını ve dünyanın da artık Washington'dan emir almaktan yorulduğunu söyledi.

Putin, Rus televizyonlarından canlı yayınlanan yıllık basın toplantısında, bir soru üzerine, ''Öyle görünüyor ki ABD'nin müttefiklere değil kendisine bağlı kölelere ihtiyacı var'' dedi.

Rusya'nın ABD'nin bir müttefiki olmak istediğini belirten Putin, ''Ancak insanlar artık tek ülke diktasından yoruldu'' ifadesini kullandı.


-''Halk desteği olmazsa bir gün dahi durmam''-


Putin, halkın kendisine verdiği desteğin kesilmesi halinde bir gün dahi görevinde kalmayacağını belirterek, ''2000'lerin başında kendimi halk tarafından kiralanan biri olarak gördüğümü bir kaç kez dile getirdim. Eğer bu desteği hissetmezsem ve bu durum seçimler aracılığıyla da netleşirse bir gün dahi görevde kalmam'' dedi.

Muhaliflerin yabancılardan para aldığı iddiasıyla ilgili bir soru üzerine de Putin, ''İnsanımıza karşı herkes çok saygılı olmalı. Ancak bazı insanlar var ki, Rus pasaportuna sahip olmalarına rağmen yabancı devletlerin çıkarları doğrultusunda hareket etmekte. Her ne kadar imkansız ve faydasız olsa da bunlarla temas kurmanın yollarını aramalıyız'' ifadesini kullandı.


-''Stalin dönemi korkularına ihtiyacımız yok''-


Putin, bir başka soru üzerine Rusya'nın Stalin dönemi korkulara ihtiyacı olmadığını, aksine etkili yasalara ve bunların uygulanmasını etkin bir şekilde izlemeye ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Yasaların adil olabilmesi ve iktidardan gelen taleplerin de insanların hedeflerine uygun olması için her şeyi yapmalıyız. Bizim korkuya ihtiyacımız yok'' şeklinde konuştu.


-''SSCB'nin dağılmasını engellemek için aktif bir şekilde çalışmamız gerekirdi''-


Rusya'nın geleceğinin tayin edildiği 1991 yılında Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov'un yerinde olması halinde nasıl davranacağı yolundaki bir soru üzerine de Putin, 1990'larda ülkenin toprak bütünlüğünün korunması için çok daha aktif şekilde mücadele edilmiş olması gerektiğini kaydetti.

SSCB'nin ekonomik reformlara başlaması ve onu da demokratik reformlarla güçlendirmesi gerektiğini vurgulayan Putin, ''Bu ülkenin toprak bütünlüğü için mücadele etmek gerekirdi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonraki dönemde Rusya'daki durum, Sovyetler Birliği döneminden çok daha zor ve karmaşıktı. Ekonomimiz 1998 krizinde talan edilmiş, uluslararası terörizm ile ayrılıkçılık tehditleriyle karşı karşıya kalmış ardından da iç sivil savaş başlamıştı. Şimdi sizler arkadaşlarım ve şahsen benim Rusya Federasyonu'nun bütünlüğünü korumak için neler yapmaya başladığımızı biliyorsunuz'' dedi. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler