YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'ye Dalay Lama uyarısı!
ABD'ye Dalay Lama uyarısı!
02 Şubat 2010 08:06
Çİn, Barack Obama'nın Tibet'in sürgündeki dini lideri Dalay Lama ile görüşmesine karşı olduklarını açıkladı

Çin, Tibet'in ruhani lideri Dalay Lama ile ABD Başkanı Barack Obama'nın yapması muhtemel görüşme konusunda ABD'yi uyarırken, Tibet bu uyarıyı dikkate almadığını açıkladı.

Çinli resmi yetkili Zhu Weiqun, 16 Şubatta ABD'ye gitmeye hazırlanan Dalay Lama'nın burada Obama ile görüşmesinin Çin ile ABD arasındaki ilişkileri ciddi biçimde etkileyeceğini ve böyle bir buluşmaya şiddetle karşı olduğunu açıkladı.

İki ülke arasındaki zorlu döneme işaret eden Zhu Weiqun, Obama'nın böyle bir zamanda Dalay Lama ile görüşmeyi tercih etmesinin Çin ile ABD arasındaki işbirliği ve güven ortamını tehdit edeceğini de sözlerine ekledi.

Sürgündeki Tibet hükümeti ise uyarıyı dikkate almadıklarını açıkladı ve Barack Obama'nın böyle bir buluşmadan endişe etmesinin bir gerekçesi olmadığını duyurdu.

Hükümet sözcüsü Thubeten Samphel, ''ABD'nin Dalay Lama'nın temsilcileri ile Çin hükümeti temsilcilerinin adil ve namuslu bir diyalog başlatması için bir rolü olduğunu düşünüyoruz'' dedi ve Obama ile Dalay Lama'nın görüşmesinde endişe yaratacak bir durum olmadığını kaydetti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler