YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül’e ilginç benzetme
Abdullah Gül’e ilginç benzetme
Abdullah Gül’e ilginç benzetme
29 Mart 2008 / 13:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Birleşik Arap Emirlikleri'nde yayınlanan Khaleej Times gazetesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 'Yeni Atatürk' benzetmesi yaptı.


Birleşik Arap Emirlikleri'nin Khaleej Times gazetesi, Abdullah Gül'le geçtiğimiz günlerde yaptığı röportajı yayınladı. Röportajda Türkiye'nin tarih ve coğrafi bakımdan aynı anda hem Asya, Kafkas, Avrupa ve Ortadoğu ülkesi olduğunu ifade eden Gül, şunları söyledi:


GÜL: AB, TEK ALTERNATİFİMİZ DEĞİL
"Türkiye, Avrupa Birliği ile üyelik müzakerelerine başladı. Fakat bu, AB'nin tek alternatif olduğu anlamına gelmez. Bir yandan Batı'yla stratejik ilişkilerimizi sürdürürken, diğer yandan da Körfez'deki Arap devletleri ve Asya ülkeleri de dâhil, tüm Müslüman ülkelerle çok yakın ilişkilere sahibiz."


ÜYELİK SÜRECİNİN UZAMASI DOĞAL
"Avrupa Birliği'nin son genişleme safhasında çoğu insan Türkiye'nin de birliğe dâhil edildiğini sanıyor" diyen Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi ve 70 milyon nüfusa sahip Türkiye'nin üyelik sürecinin uzamasının doğal karşılanması gerektiğini ifade etti. Gül, üyelik başvuruları iki kez veto edilen İspanya ve İngiltere'yi örnek gösterdi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'yi AB'de görmek istemediği yönündeki bir soru üzerine Gül, "Bizim acelemiz yok. Politik söylemler zamanla değişir. Kesinlikle AB'ye tam üyelik yolundayız" diye konuştu.


TERÖRLE MÜCADELEDE GEREKLİ İŞBİRLİĞİNİ GÖREMİYORUZ


Gazeteye verdiği mülakatta, terör örgütü PKK ile mücadeleye de değinen Abdullah Gül, "Dünya, bu terörü kınamıyor demiyorum, fakat bizimle yeterince işbirliği yapılmadığını söyleyebilirim" diye konuştu. Abdullah Gül, güvenlik ve ekonomi alanında ilişkileri geliştirdikleri Körfez ülkeleriyle serbest ticaret anlaşması imzalanması yönünde görüşmeleri de başlattıklarını ifade etti.


TÜRKLER ONU 'YENİ ATATÜRK' DİYE ANACAK


Röportajla birlikte Abdullah Gül hakkındaki görüşlerini de yazan muhabir Cemile Kadir, cumhurbaşkanının bir gün Yeni Atatürk olarak adlandırılabileceği yorumunu yaptı. Gazetede Gül için şu ifadeler kullanıldı: "Tatlı dilli, sözlerinin arkasında duran, İslami siyasetten gelen ama Türkiye'nin laik anayasasına bağlı"

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler