YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Abdülhamid Han, Siyonistler'in Filistin'e yönelik
"Abdülhamid Han, Siyonistler'in Filistin'e yönelik
"Abdülhamid Han, Siyonistler'in Filistin'e yönelik
08 Mayıs 2008 / 13:58 Güncelleme: 08 Mayıs 2008 / 00:00

Suriyeli Bakan tarihin önünde derin bir muhasebe yaptı ve itiraf etti...


IRCICA'nın İstanbul'da düzenlediği 'Yüzüncü Yılında II. Meşrutiyet Kongresi'ne Suriye Kültür Bakanı Agha'nın sözleri damga vurdu: "Abdülhamid Han, Siyonistler'in Filistin'e yönelik tekliflerine itibar etmedi. Ama biz bu çok büyük şahsa gerçekten çok zulmettik."

İslam Konferansı Teşkilatı İslam Tarihi Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), Yüzüncü Yılında 2. Meşrutiyet Kongresi'nde Türkiye'den ve Türkiye dışından 100'ün üzerinde bilim adamını bir araya getirdi.

VİCDAN MUHASEBESİ

Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen kongreye Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suriye Arap Cumhuriyeti Kültür Bakanı Dr. Riad Nassan Agha ve çok sayıda yerli yabancı bilim adamı katıldı. Kongreye Suriye Kültür Bakanı H.E. Dr. Riad Nassan Agha'nın II. Abdülhamid Han'la ilgili sözleri damgasını vurdu. Osmanlı Devleti'nin son döneminde Siyonistlerin Kudüs'ü almak için kendilerine satması için milyonlarca altın teklif ettiklerini hatırlatan Agha, "Abdülhamid Han hiçbir zaman bu aşağılık öneriye itibar etmedi. Siyonistlerin karşısında durdu. Ama biz bu çok büyük şahsa gerçekten çok zulmettik" dedi.

YÜREK YAKAN SÖZLER

Dr. Riad Nassan Agha, 2. Abdülhamid Han'ın Siyonist lider Theodor Herzl'in tekliflerine verdiği cevabı ise şu sözlerle anlattı: "Herzl'e söyleyin, bir daha önüme bu tip önerilerle gelmesin Filistin benim şahsi mülkiyetim değildir, Filistin İslam aleminin bir parçasıdır. Bundan da hiç kimse tasarruf edemez' dedi. Ayrıca bir konuşmasında 'Ben İslam topraklarının bir karışını vermem bin hançer saplansa bile benim vücuduma' demişti. Bu tarihi anın açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Filistin toprakları konusundaki sorumluluğun açıklığa kavuşmasını istiyorum." Agha, Osmanlı Devleti'nin çöküşe rağmen bütün etnik gruplara haklarını tanıdığını, Sultan Abdülhamid Han'ın da Yahudilerin Kudüs'e gidip hacı olmalarına izin verdiğini anlattı.

İhsanoğlu: Elitlerin Meşruiyeti

İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ise 1908'deki II. Meşrutiyet'in ilanının elitin gerçekleştirdiği bir eylem olduğunu söyledi. II. Meşrutiyet'in meşru ve gayrimeşru silahlı kuvvetler tarafından yapıldığını ifade eden İhsanoğlu, "Bu önemli tarihsel olayın sonuçlarına baktığımız zaman son derece karmaşık etkileri olduğunu görüyoruz. Bu coğrafi bölgede neden cereyan ettiği dışında, Osmanlı tarihini anlamada son derece önemli olduğunu düşünüyorum. İstenmeyen yeni ulusalcılık akımlarının ve çatışmaların ortaya çıktığı Osmanlı'nın son döneminde neler yaşandığını bu kongre daha iyi gösterecektir" diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler