YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nden "Noel tehdidi" uyarısı
ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nden "Noel tehdidi" uyarısı
24 Aralık 2015 07:20
ABD'nin Pekin Büyükelçiliği, Noel Bayramı süresince Çin'de yaşayan Batılılara yönelik olası saldırılara karşı vatandaşlarına güvenlik uyarısı yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, başkent Pekin'deki Sanlitun Bölgesi'nde Noel Bayramı süresince Batılılara karşı saldırı yapılma tehdidinin varlığı yönünde bilgi alındığı belirtildi.

Açıklamada, ABD vatandaşlarına güvenliklerine dikkat etmeleri ve saldırı tehdidine karşı teyakkuzda olmaları çağrısı yapılırken, konuya ilişkin bilginin Washington'daki ilgili devlet yetkililerine de ulaştırıldığının altı çizildi.

ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nin adresi ve irtibat telefonlarının paylaşıldığı açıklamada ayrıca, bölgede seyehat eden ABD vatandaşlarına "Akıllı Seyehat Kayıt Sistemi"ne katılmaları tavsiyesi yapıldı. Açıklamada, "Bu sistem, tehlike durumunda sizi daha kolay bulmamıza yarayacak" ifadesi kullanıldı.

Diğer yandan, Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletinin başkenti Guangcou'da sosyal medyada, Noel Bayramı süresince "terör saldırılarının düzenleneceği" iddiası yer aldı. Bölge polisi ise saldırı tehdidi olduğu yönünde bir istihbarat alınmadığını belirterek, internet ortamında dolaşan bu tür dedikodulara itibar edilmemesi çağrısında bulundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler