YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’nin Neo-con ve Siyonist dergisinden Ergenekon’a destek
ABD’nin Neo-con ve Siyonist dergisinden Ergenekon’a destek
ABD’nin Neo-con ve Siyonist dergisinden Ergenekon’a destek
15 Ocak 2009 / 16:04 Güncelleme: 15 Ocak 2009 / 00:00

ABD’de yayınlanan Middle East Quarterly dergisi Fethullah Gülen ve çevresi hakkında ilginç bir makale yayınladı. Washington merkezli Ortadoğu Medya Araştırma Enstitüsü (MEMRI) Türkiye uzmanı Rachel Sharon-Krespin tarafından kaleme alınan makalede, Fethullah Gülen ve Ak Parti eleştirilirken, Ergenekon davasının ‘lehinde’ değerlendirmelere yer verilmesi dikkat çekti.


Makalede, AK Parti hakkındaki kapatma davasının, “Batılı diplomatlarla birlikte İslamcı medyada”, ‘demokratik olmayan yargı darbesi’ olarak görülürken aynı çevrelerin bir tarafta ‘İslamcılık ve demokrasi’ diğer tarafta ‘laiklik ve faşizm’ ayrımına giderek Ergenekon iddianamesini alkışlarla karşıladıkları vurgulandı.


Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet gazetesinin Vatan gazetesinin internet sitesinden duyurulan haberini ve arkasından Zaman gazetesinin internet sitesinden yayımlanan cevabi anlamdaki haberi veriyoruz.


* * * * *
'Fethullah Gülen imparatorluğu’


ABD'deki Middle East Quarterly dergisinde Fethullah Gülen hareketinin Türkiye'de devlet haline gelmeyi hedeflediği ve AKP iktidarından bu yana ülkenin laik ve demokratik yapısının bozulduğu yönünde değerlendirmeler yer aldı.


Washington'daki Ortadoğu Medya Araştırma Enstitüsü'nün (MEMRI) Türkiye uzmanı Rachel Sharon-Krespin tarafından kaleme alınan “Fethullah Gülen'in Büyük İhtirası” başlıklı makalede Gülen hareketinin Türkiye'de polis gücü, ordu ve yargı kurumlarına sızdığı ve AKP ile birlikte Türk toplumunu İslamlaştırmaya çalıştıkları analizine yer verildi.


Makalede AKP'nin “bürokrasiyi ele geçirerek Türkiye'nin temel kimliğini değiştirdiği” ifade edilerek “Türkiye artık AKP'nin yedi yıl önce devraldığı laik ve demokratik ülke değil” denildi.


Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi Avrupa'dan uzaklaştırarak Rusya ve İran'a yaklaştırdığının belirtildiği yazıda Türkiye'de Amerikan, Hıristiyan ve Yahudi karşıtlığının arttığı vurgulandı.


Türkiye'deki bu dönüşümün ardında “AKP'nin etkili siyasi makinesinin yanı sıra Gülen'in liderliğindeki İslamcı tarikat” bulunduğu da belirtildi. Makalede “Bugün Gülen ve Fethullahçılar yalnızca hükümeti etkilemeyi değil aynı zamanda hükümetin kendisi olmaya çabalıyorlar” ifadeleri kullanıldı.


Gülen'in Batı'da “ılımlı İslam” savunucusu olarak görüldüğü ve alkışlandığı, yalnızca ilkokul mezunu olmasına karşın özellikle ABD'de bir entelektüel, bilim adamı ve eğitmen olarak kabul edildiği belirtilen yazıda, “Gülen ABD'deki üssünden kendi ününü ve transnasyonal imparatorluğunu kurdu” denildi.


Gülen'in medya, bürokrasi, üniversite, yargı, güvenlik ve istihbarat kurumları, iş dernekleri, sendikalar, sivil toplum arasında yandaşları bulunduğu ve daha önce hiç kimsenin Türk toplumunu bu denli temelinden değiştirmeyi hedefleyen bir hareket başlatmadığı da ifade edildi.


'EN ETKİLİ YALANLARDAN BİRİ'


Gülen'in eylemlerine yönelik endişelerin “önemsiz paranoya” olarak reddedildiğinin belirtildiği yazıda AKP kapatma davasının Batılı diplomatlarla birlikte İslamcı medyada “demokratik olmayan yargı darbesi” olarak görüldüğü oysa aynı çevrelerin bir tarafta İslamcılık ve demokrasi diğer tarafta laiklik ve faşizm ayrımına giderek Ergenekon iddianamesini alkışlarla karşıladıkları vurgulandı. Makalede “İslamcı çevrelerin Türkiye'nin İslamcılarını 'reformcu demokrat' ve modern; laik Türkleri ise 'köktendinci' şeklinde damgalaması modern siyasetin en aşağılayıcı ve üzücü bir biçimde en etkili yalanlarından biri olmalı” görüşü belirtildi.(ELÇİN POYRAZLAR/Cumhuriyet)
*********


Cumhuriyet, yine Gülen'e saldırdı


Cumhuriyet Gazetesi bugün ilginç bir manşet haberle çıktı. Gazete, ABD'deki Neo-con ve Siyonist olmakla suçlanan çevrelerinin önemli merkezlerinden Middle East Forum'un yayın organı Middle East Quarterly dergisinin son sayısında Fethullah Gülen ve AK Parti'yi hedef alan bir makaleye yer verdi. 
 
Aynı ekibin İslam karşıtı çalışmalarıyla bilinen Ortadoğu Medya Araştırma Enstitüsü'nün (MEMRI) Türkiye 'uzmanı' Rachel Sharon- Krespin imzasını taşıyan makalede Gülen ve AK Parti'nin Türk toplumunu İslamlaştırmaya ve kontrolü ele geçirmeye çalıştığı iddiasına yer veriliyor.


Cumhuriyet'in, şiddetle eleştire geldiği Büyük Ortadoğu Projesi'ne verdiği açık desteğin yanı sıra Irak ve Afganistan savaşlarının arkasındaki ekip olarak görülen çevrelerin yayınladığı böyle bir çalışmayı manşetine taşıması dikkat çekti.


Bugüne kadar Gülen ve AK Parti'yi Büyük Ortadoğu Projesi doğrultusunda çalışmakla itham eden yayınlarıyla öne çıkan Cumhuriyetin söz konusu projenin beyin ekibinin Gülen ve AK Parti aleyhinde yayınladığı bir makaleyi manşetinden duyurması da önemli bir çelişki olarak yorumlandı.


Middle East Forum'un lideri konumundaki Daniel Pipes, BOP'a desteğinin yanı sıra açık İslam düşmanlığı ve İsrail'e verdiği sınırsız destekle biliniyor. (Zaman Online)


(Kanalahaber.com)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler