YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin müzakere önerisine Hamaney'den sert yanıt
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ''müzakere önerisinin geçmiştekiler gibi hileden başka bir şey olmadığını ve iyi niyet taşımadığını'' söyledi.
ABD'nin müzakere önerisine Hamaney'den sert yanıt
07 Şubat 2013 / 15:22 Güncelleme: 07 Şubat 2013 / 15:25

 

 
Hamaney, İran hava kuvvetleri komuta kademesini kabulünde yaptığı konuşmada, ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın ''İran dini liderinin ciddi görüşmelere hazır olması halinde 4 yıl önceki doğrudan görüşme tekliflerinin geçerli olduğu'' yönündeki açıklamasını değerlendirdi.  
 
ABD'nin önerisinin yeni bir şey olmadığını belirten Hamaney, son müzakere önerisinin de öncekiler gibi ''aldatma ve hile amacı taşıdığı'' görüşünü dile getirdi. 
 
Washington yönetiminin dört yıl önce de müzakere istediğini kaydeden Hamaney, ''O dönemde de ön yargılı olmayacağımızı, sabırlı olup onların tutumlarına bakacağımızı vurguladık. Ama bu dört yılda ABD'nin komplolara devam etmesi, fitnecilere yardımda bulunması ve teröristleri desteklemesinden başka bir şey görmedik'' diye konuştu.
 
''Müzakere iyi niyeti ispatlamak içindir'' diyen Hamaney, Amerikalılara hitaben, ''Bir yandan müzakere diyecek, diğer yandan baskı, yaptırım ve tehditlerinizi sürdüreceksiniz. İran halkı sizin iyi niyetli olduğunuza inanabilir mi '' ifadesini kullandı.
 
Ayetullah Hamaney, ''Müzakere, iki tarafın iyi niyetle, eşit şartlarda ve aldatma amacı olmadan oturup konuştuğu zaman anlam kazanır'' dedi.
 
''Ortadoğu politikası yenilgiye uğrayan ABD'nin aslında durumu kurtarmak için müzakere talebinde bulunduğunu'' ifade eden Hamaney, ''60 yıldır hiçbir sözüne sadık kalmayan Amerikalılar ile müzakerenin sorunu halletmeyeceğini'' dile getirdi. 
 
Ayetullah Hamaney, ''İran'a karşı komplo peşinde olmayan tüm ülkelerle iyi ilişkiler içinde olduklarını'' ifade etti
 
 
 
AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler