YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin kararına Sisi’'den çok İsrail üzüldü
ABD'’nin Mısır'’a yönelik askeri sistemlerin teslimatını ve para yardımını kesmesi, İsrail'’de rahatsızlığa yol açtı. Tel Aviv, Müslüman Kardeşler’le yürütülen mücadelenin, göstericilere uygulanan şiddetten daha önemli olduğunu ifade ediyor.
ABD'nin kararına Sisi’'den çok İsrail üzüldü
11 Ekim 2013 / 08:05 Güncelleme: 11 Ekim 2013 / 11:30

ABD’'nin Mısır'’da “özgür ve adil” seçimler yoluyla yeni bir hükümetin iş başına seçileceği zamana kadar Mısır yönetimine sağlanan para yardımını durduracağı kararı, İsrail’'de rahatsızlığa yol açtı.

Başkent Washington’'da bulunan İsrail lobisinin yoğun baskılarına rağmen alınan karar hakkında İsrailli yetkililerden yapılan açıklamalarda, ABD'’nin bu kararının İsrail ve Mısır arasında 1979 yılında imzalanan barış anlaşmasını tehlikeye attığı öne sürülüyor.

İsrail, 3 Temmuz’'da Mısır'’da gerçekleştirilen askeri darbenin para yardımlarının kesilerek cezalandırılmasının, mevcut Mısır hükümetinin ülkedeki İsrail barış anlaşmasına karşı çıkan grupları dizginleme gücünü zayıflattığını ifade ediyor.

Mısır hükümeti ile ilişkilerin sürdürülmesi gerektiğini söyleyen İsrail yönetimi, Müslüman Kardeşler'’e karşı yürütülen ortak mücadelenin protestoculara uygulanan kanlı müdahelenin sorgulanmasından çok daha önemli bir konu olduğunu vurguluyor.

“Boyun eğmeyeceğiz”

Kararla ilgili ordu radyosuna konuşan İsrail İç Savunma Bakanı Gilad Erdan, “ABD'’nin kararının İsrail-Mısır barış anlaşmasına bu yönde bir etkisinin olmayacağını” söylerken, Mısır Dışişleri Bakanlığı ise, “kararın yanlış oluduğunu ve Mısır'’ın ABD'’nin baskısına boyun eğmeyerek demokrasiye geçişte Mısır Ordusu’nun belirlediği planı kararlılıkla uygulamaya koyacağını” açıkladı.

Amerikan yönetimi çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Yardımlarımız konusundaki kararları periyodik olarak gözden geçirmeye devam edeceğiz” demişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler