YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin kaderi belirleniyor
ABD'nin kaderi belirleniyor
29 Mart 2012 12:49
ABD'de tüm zamanların en fazla tartışılan sağlık reformunun geleceği konusunda Yüksek Mahkeme'nin kararı bekleniyor.

ABD'de tüm zamanların en fazla tartışılan ve toplumda en büyük kutuplaşmaya yol açan sağlık reformuyla ilgili Yüksek Mahkeme'nin beklenen kararı, sadece sağlıkta değil, yeni ABD başkanının kim olacağından federal hükümetin etkinlik alanına, bireysel ve sosyal haklardan Kongre ve Yüksek Mahkeme'nin yetki sınırına kadar bir çok konuda ABD'nin geleceğini belirleyecek.

ABD Yüksek Mahkemesi, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin en büyük reformlarından biri olan yeni sağlık yasasını üç gün süreyle kamuoyu önünde tartıştı. Mahkemenin kendi iç toplantı ve görüşmelerinin ardından reform ile ilgili kararını Haziran sonuna doğru açıklaması bekleniyor.


-Üç gün süreyle ne konuşuldu -


Obama'nın sağlık reformundaki 2014'den itibaren tüm Amerikalılara sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu getiren ve sigorta yaptırmayanlara cezai yaptırım uygulanmasına yol açan "bireysel zorunluluk" hükmü, en fazla tartışılan madde oldu.

Söz konusu ceza hükmünün "vergi konusu olup olmadığı" ilk günkü toplantıda tartışıldı. ABD'de 1867'den itibaren geçerli olan "Anti-Önlem Yasası"na göre, bir davacı, vergiler toplanıp ödemesi yapılana kadar bunun iadesini isteyemiyor. Konu, vergi kapsamda görülürse mahkemenin bu yasa yürürlüğe girip, sigorta ve ceza ödemeleri gerçekleşmeden karar vermesi mümkün olmayacak. İlk gün çıkan sonuç, yargıçların bu maddeyi vergi bağlamında ele almayı uygun görmediği şeklinde oldu.

Yüksek Mahkemenin ikinci günkü toplantısında ise "bireysel zorunluluk" maddesinin ABD Anayasası'na uygun olup olmadığı tartışıldı.

Tartışmaların üçüncü gününde "bireysel zorunluluk" maddesi kaldırılması durumunda "kanunun tamamını nasıl etkileyeceği" ele alındı. Kanuna karşı olanlar, bu maddenin tüm yasanın özünü oluşturduğundan tüm kanunun yürürlükten kalkması gerektiğini savunuyor.


-Ülkenin kaderi, yargıçların elinde-


Mahkemenin üç günlük kritik toplantısı, ABD'deki en büyük tartışmalardan biri olan sağlık reformunun geleceğinin ne olacağına dair soru işaretlerini artırdı.

Gözlemcilere göre, Obama'nın sağlık reformunun tehlikeye girerken, yargıçların görüşünün "bireysel zorunluluk" maddesinin kaldırılması yönünde ağır bastığı, "bu maddenin mi, yoksa kanunun tamamının mı kaldırılması gerektiği" yönünde "ideolojik" olarak bölündüğü kaydedildi.

CNN'in hukuk analisti Jeffrey Toobin, yargıçlara yönelttiği sorulardan, "kişisel zorunluluk" maddesini kaldıracakları sinyalini verdiğini belirtti. En az 5 yargıcın bu yönde düşündüğü, kanuna karşı çıkan eyaletleri savunan avukatların da gözlemlerinin aynı yönde olduğu ifade edildi.


-Yasanın Amerikalılara etkisi ne olacak -


Söz konusu madde, özellikle alt ve orta gelirli Amerikalılar için kolaylık sağlıyor. Yasayla yıllık geliri düşük olan Amerikalılar, daha uygun miktara sağlık sigortası sahibi olurken, bu sigortanın bir kısmına da devlet desteği yapılacak.

Öte yandan yasayla yıllık geliri 200 bin doların üzerinde olanların sigorta ödemeleri ve vergileri artacak, çalışanlarına sağlık sigortası yaptırmak zorunda kalacak şirketler de sağlık harcamalarını artırması gerekecek.

Sigorta şirketleri ise yeni reformla, devlete yıllık 8 milyar dolar daha fazla vergi verecek. Sağlık sigortası yaptırmayan 30 milyonun sisteme girmesiyle müşteri sayıları artacak.

Yüksek Mahkeme'nin "bireysel zorunluluk" maddesini kaldırması durumunda Obama'nın sağlık sisteminin çökebileceği kaydediliyor.

 

-Karar, ABD'nin siyasi kaderini de belirleyebilir-


Bu arada sağlık reformu, ilk açıklandığı günden itibaren Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında siyasi tartışma konusu oldu. ABD'de bu yıl yapılacak başkanlık seçimlerinin kaderini mahkemenin kararının belirleyeceği kaydedilirken, yasa aynı zamanda Obama'nın seçim vaatleri arasında bulunuyor. 

Sağlık reformunun tamamının geri çekilmesinin Obama için bir "şans" olabileceğini kaydeden gözlemciler, bu durumda Demokratların "daha kızgın hale gelerek" Obama'ya tam destek vereceği görüşünde birleşiyor.

Ayrıca kanunun tamamen kaldırılması durumunda, şu an çocukları hasta olan ve sigortadan yararlanan binlerce ailenin sigorta dışı kalması, ülke genelindeki kızgınlığın atmasıyla bu durumun sorumlusu olarak da Cumhuriyetçilerin görülebileceği ifade ediliyor.

Beyaz Saray, Yüksek Mahkeme'deki tartışmalara yönelik görüş bildirmekten kaçınırken, söz konusu maddenin veya kanunun tamamının iptali halinde bir "B planı" hazırlığı içinde olduğuna işaret ediliyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler