YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin İsrail ifşaatını dünya basını görmedi
ABD Savunma Bakanlığı, Şubat ayının başlarında İsrail'in nükleer çalışmalarını gösteren bir rapor yayınladı.
ABD'nin İsrail ifşaatını dünya basını görmedi
27 Mart 2015 / 21:00 Güncelleme: 28 Mart 2015 / 09:32

Raporun yayınlanmasının üzerinden bir aydan daha uzun bir süre geçmesine rağmen, dünya medyası raporu hala görmedi. Dünya medyasının raporu görmemesinin sebebinin, üzerindeki Yahudi lobisi baskısı olduğu belirtiliyor

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, İsrail'in nükleer faaliyetlerinin bir kısmını ifşa etti. "İsrail, hidrojen bombası yapabilmesine imkan sağlayacak olan bazı gelişmeler kaydetti" denen rapor, aslında Şubat ayı başında açıklandı. Ancak aradan bir aydan uzun süre geçmesine rağmen ne ABD basını, ne de dünyadaki büyük medya kuruluşları ve ajanslar raporla ilgili herhangi bir haber yapmadı. İnternet üzerinden erişilebilen ve İsrail'in 1980'li yıllarda bile nükleer silah üretecek seviyeye geldiğini gösteren raporu ancak bazı blog sayfaları haberleştirmiş. 

Pentagon, geçtiğimiz Şubat ayının ilk günlerinde gizli olarak kaydedilmiş bir raporun gizliliğini kaldırdı. Savunma Analizleri Enstitüsü'nden Edwin S. Townsley ve Clarence A. Robinson imzalı raporda İsrail'in nükleer faaliyetleri ele alınıyor. 

Toplam 386 sayfa olan rapor 1987 yılının Nisan ayında tamamlanmış ve Pentagon yetkililerine teslim edilmiş. Rapor aradan geçen 28 yıl boyunca gizli kaldıktan sonra, Beyaz Saray'la İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki gerginliğin arttığı günlerde dünyaya servis edildi. Rapor, İsrail'in nükleer faaliyeti olmadığına yönelik iddialarını da çürütür nitelik taşıyor. 

İsrail bugüne kadar nükleer programının bulunduğunu kabul etmezken, belge, bu ülkenin programının varlığını ve büyüklüğünü gösteriyor.

İsrail hidrojen bombası üretecek seviyeye ulaşmış

"İsrail ve NATO Ülkelerine İlişkin Kritik Teknolojik Değerlendirme" başlığını taşıyan raporda, "İsrail, hidrojen bombası yapabilmesine imkan sağlayacak olan bazı gelişmeler kaydetti" deniyor ve gelişmelerin, "mikroskobik ve makroskobik düzeydeki fizyon ve füzyon süreçleriyle ilgili olduğu" belirtiliyor.

Raporda, İsrail'in nükleer teknolojisiyle yapabileceklerinin, hemen hemen, ABD'nin ulusal laboratuvarlarının yapabilecekleri düzeyinde olduğu kaydediliyor; İsrail laboratuvarının, ABD'nin Los Alamos, Lawrence Livermore ve Oak Ridge laboratuvarlarıyla eşit düzeyde olduğu belirtiliyor. 28 yıl öncesine ait bu rapor, ABD'nin ilk hidrojen bombası denemelerini yaptığı döneme denk geliyor.

Raporun açıklanması, ABD ve İsrail ilişkilerinde soğukluk yaşandığı ve İran ile yapılmakta olan nükleer görüşmelerde ilerleme sağlandığı haberlerinin alındığı bir döneme denk geldi. 

 

DÜNYA BÜLTENİ

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler