YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin Irak'a ilave asker göndermesi
ABD'nin Irak'a ilave asker göndermesi
18 Temmuz 2016 07:18
Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr'ın, ABD'nin Irak'a göndermesi beklenen 560 ilave askeri kendileri için hedef olarak gördüğü bildirildi.

Sadr'ın ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Şii lider, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması operasyonu için Irak'a 560 ilave asker gönderilmesi yönündeki açıklamalarıyla ilgili "Onlar bizim hedefimizdir." ifadesini kullandı.

Sadr Hareketi'ne bağlı El-Ahrar Bloğu üyesi Galib ez-Zamili de AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Musul'un kurtarılması operasyonunda yabancı desteğe özellikle de ABD güçlerinin desteğine ihtiyaç yoktur." dedi.

"Irak ordusu, polisler ve aşiret güçleri Musul'u DAEŞ'ten kurtarmaya muktedirdir." sözlerine yer veren Zamili, Irak güçlerinin, yabancı hiçbir gücün müdahalesi olmadan Salahaddin ve Enbar'da geniş bölgeleri kontrol altına aldığını aktardı. 

Carter, temmuz ayı başında başkent Bağdat'a düzenlediği ziyarette Başbakan Haydar el-İbadi ve Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi ile görüşmüş ve ABD'nin, Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması operasyonu için Irak'a ilave 560 asker göndereceğini duyurmuştu.

Irak Savunma Bakanı Halid el-Ubeydi, 12 Haziran'da yaptığı açıklamada,Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Musul'u kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını belirtmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler