YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin Irak korkusu! Türk askerinin girmesine izin yok!
Obama'nın DAEŞ özel temsilcisi McGurk, Türk askerlerinin Başika'da Irak hükümetinin rızasıyla bulunması gerektiğini belirtti.
ABD'nin Irak korkusu! Türk askerinin girmesine izin yok!
08 Ekim 2016 / 06:55 Güncelleme: 08 Ekim 2016 / 08:00

ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısına katılarak DAEŞ’e karşı yürütülen kampanyaya ilişkin bilgilendirmede bulundu.

"IRAK HÜKÜMETİNİN TAM RIZASI OLMALI"

Bilgilendirme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan McGurk, Türk askerlerinin yerel güçleri eğitim amaçlı Musul yakınındaki Başika’da bulunmasına ilişkin bir soru üzerine, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu konudaki temel prensiplerimiz çok açık. Irak’taki tüm askeri eylemler Irak hükümetinin tam rızası ve koordinasyonuyla olmalı. Biz Irak’ta koalisyon olarak Irak hükümetinin rızası olmadan hiçbir şey yapmıyoruz."

McGurk, bu konudaki diğer prensiplerinin ise Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğü olduğunu belirtti.

"TÜRK ASKERİ PROBLEM OLUR" İMASI

Başika’daki konuşlandırmanın bir yılı aşkın bir süre önce gerçekleştiğini ifade eden McGurk, bunun öncesinde yanlış iletişim veya başka bir şey olduğunu ancak konuşlandırmaya Irak hükümetinin rızasının bulunmadığını ileri sürdü.

McGurk, kampta yerel güçlerin eğitildiğini ve bunların Iraklıların komutasında operasyonlara katılacağının söylendiğini hatırlatarak, "Musul operasyonunda ana prensip şu, bir plan ve bir komuta var. Bunun dışındaki herhangi bir silahlı grup çok ciddi bir problem olabilir." sözlerine yer verdi.

Brett McGurk, sorunu diplomatik yollardan çözmek için Bağdat’taki ortaklarıyla yakın çalışma içerisinde bulunduklarını söyledi.

PENTAGON YARBAYINI YALANLAMIŞTI

Pentagon sözcülerinden Matthew Allen, DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcülerinden Albay John Dorrian'a atfedilen 'Türk askerinin Irak'taki varlığı illegal' şeklindeki sözlerin gerçeği yansıtmadığını bildirmişti.

Sâkin olalım
 // Rasim DUMAN
Kıymetli ve aziz ihvânlarım, kardeşlerim, hepiniz emin olun ki, "herşey kontrol altında". Bazı sıkıntılar ve ârızalar karşımıza çıkıyor ve ilerde de çıkabilir ; fakat "filmin sonunda, iyi adamların kazandığını" hep berâber göreceğiz inşallah. Hiç enseyi karartmayın, bizi izlemeye devâm edin. :)...
08 Ekim 2016 Cumartesi 23:35
 // Serkan koymen
Niye Türk askeri proplem oluyor adeleti sagladıgı içindir...
08 Ekim 2016 16:51
SLM
 // TEOMAN
O ÇUVALLAR TEKRAR KENDİ BAŞLARINA GEÇECEK...
08 Ekim 2016 Cumartesi 16:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler