YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin hamlesine İran'dan yanıt
ABD'nin hamlesine İran'dan yanıt
15 Haziran 2014 19:30
İran, ABD'nin Körfez'e uçak gemisi göndermesi üzerine dış müdahale yapılmaması uyarısında bulunarak 'Irak halkının gücü yeterli' dedi.

Tahran yönetimi, ABD’nin Körfez’e uçak gemisi göndermesi üzerine Irak’a dış müdahale yapılmaması uyarısında bulundu, ‘Irak halkının ve devletinin gücü yeterli’ mesajını verdi.

Sözcü, “Irak terörizm ve Radikal unsurlara karşı savaşmak için gerekli hazırlığa ve donanıma sahiptir” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Irak’ta durumu daha karmaşık hale getirecek tavırların ne ülkeye ne de bölgeye bir fayda sağlayacağını söyledi.Afham, Irak halkı ve hükümetinin mevcut komployu ortadan kaldıracak kapasiteye sahip olduğunu söyledi.
Sözcü, “Irak terörizm ve radikal unsurlara karşı savaşmak için gerekli hazırlığa ve donanıma sahiptir” ifadesini kullandı.

ABD'DEN IŞİD HAMLESİ

İran’ın açıklaması ABD Savunma Bakanlığı’nın Irak’taki gelişmeler üzerine Basra Korfezi’ne bir uçak gemisi gönderme kararının ardından geldi.
İram Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumartesi yaptığı açıklamada Irak topraklarına İran askerlerinin gönderilmediğini, eğer Irak yönetimi talep ederse yardım etmeye hazır olduklarını söylemişti.
 
ABD, Irak'ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün yaydığı tehdit sonrasında, Ortadoğu bölgesinde bulunan ABD donanmasına ait "USS George HW Bush" gemisini tedbir amaçlı Basra Körfezi'ne yönlendirdi.
 
ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in şu anda halihazırda bölgede bulunan "USS George HW Bush" gemisinin Basra Körfezi'ne yönlendirilmesi emrini verdiğini bildirdi.
 
Kirby, 'Bu emir, Irak'ta, Amerikalı vatandaşların hayatlarını ve Amerikan çıkarlarını koruma noktasında askeri seçenek gerekli olursa, Başkomutana (Barack Obama) ek esneklik sağlayacaktır' dedi.
 
Kirby, "USS George HW Bush" gemisine, güdümlü füze kruvazörü 'USS Philippine Sea' ile güdümlü füze destroyerı 'USS Truxtun'un eşlik edeceğini kaydetti ve gemilerin bu akşam mevkilerine ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler