YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin Gülen'i tutuklaması gerekiyor! İşte anlaşmadaki o maddeler...
Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye ile imzaladığı "Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması" uyarınca FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i tutuklaması gerekiyor.
ABD'nin Gülen'i tutuklaması gerekiyor! İşte anlaşmadaki o maddeler...
19 Ağustos 2016 / 17:49 Güncelleme: 19 Ağustos 2016 / 18:12

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ABD ile Türkiye arasında "Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Antlaşması" bulunuyor. Bu antlaşma ile suçların önlenmesinde daha etkin bir iş birliği sağlanması amaçlanıyor. 

Söz konusu antlaşmanın 9 ve 10'uncu maddelerinde, alınacak önlemlerle geçici tutuklamaya ilişkin hükümler yer alıyor.

Antlaşmanın 9'uncu maddesinde, "Sözleşen taraflar, geri verme istemine ilişkin bilgi ve belgelerin alınmasından sonra, istenen kişinin aranması da dahil olmak üzere gerekli tüm önlemleri alacaklardır." ifadesi bulunuyor.

Aynı maddede, aranan kişinin bulunduğunda tutuklanması ve isteyen taraf yetkili makamları karara varıncaya kadar tutukluluk altında bulundurulmasına hükmediliyor. Geri verme istemi kabul edildiği taktirde de tutukluluk halinin teslime kadar sürdürüleceği belirtiliyor.

Geçici tutuklama hükümleri

Antlaşmanın 10'uncu maddesi ise geçici tutuklamayla ilgili düzenlemeyi içeriyor. Buna göre ivedi hallerde, sözleşen taraflardan her birinin geri verme isteminin diplomatik yollardan istenilen tarafa verilmesinden önce, aranan kişinin geçici tutuklanması veya tutukluluk altına alınması için başvuruda bulunabileceği kaydediliyor.

Geçici tutuklama veya tutukluluk altına alma isteminin diplomatik yollardan ya da Türkiye Adalet Bakanlığı ile Birleşik Devletler Adalet Bakanlığı arasında doğrudan doğruya yapılacağı belirtiliyor.

Geçici tutuklama veya tutukluluk başvurusuna ilişkin, mutlaka bir mahkeme kararının, tutuklama müzekkeresinin gerektiğine yer verilen antlaşmaya göre, iade talebinin de iletilmesi isteniyor.

Antlaşmadaki düzenlemeler kapsamında, ABD'nin, Türkiye'nin taleplerini karşılaması ve FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için tutuklamaya hükmetmesi gerekiyor.

ABD, bu talepleri karşılamadığı takdirde iki ülke arasındaki söz konusu antlaşmaya uymamış olacak.

DAĞIN GÖRÜNMEYENİ GİZLİ ANLAŞMA-2
 // ismail emre
6-Abd adamlarında birini vereceği için diğer adamlarını mahçup etmemek için bakın kendisi yakalandı başaramadı imajı verecek buna rağmen onu Türkiye de koruduk astırmadık konuşturmadık apo gibi refah içinde yaşıyor mesajı verecek ve elbet Türkiye yi bölmenin ve adamlarımızı kurtarmanın başka yollarını deneyeceğiz diyecekler.........
19 Ağustos 2016 Cuma 19:06
DAĞIN GÖRÜNMEYENİ GİZLİ ANLAŞMA
 // ismail emre
Türkiye ve Abd arasındaki şuana kadar haberlerde gördüğümüz durum sadece dağın görünen ve halka izahat yönünden yapılan ve servis edilen haberlerden ibaret.

Abd ve Türkiye asıl anlaşmayı gizlice yapıyor işte gizli anlaşma maddeleri;

1-Feto iade edilecek
2-Bu durumun ABD ile alakası olmadığı ilan edilecek
3-İdam edilmeyecek tıpkı Apoyu verdikleri gibi
4-Feto Abd nin kontrolü altında bir nezarette tutulacak imralı örneği
5-Abd karşılık olarak Türkiyeye bazı gizli konularda destek verece...
19 Ağustos 2016 Cuma 19:01
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler