YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin gizli harcamaları açıklandı
ABD'de uzun dönemdir gizli tutulan, hükümetin ve ordunun istihbarat faaliyetleri harcamalarının toplam 75 milyar dolar olduğu bildirildi
ABD'nin gizli harcamaları açıklandı
16 Eylül 2009 / 00:13 Güncelleme: 16 Eylül 2009 / 00:17

ABD Ulusal İstihbarat Başkanı Dennis Blair, istihbarat harcama miktarını, 200 bin personelli istihbarat topluluğunun 4 yıllık strateji planı çerçevesinde açıkladı.

Strateji planının artık gizliliği kaldırılan bölümüne göre de Amerikan istihbarat kuruluşları ''İran'ın nükleer programını, Kuzey Kore'nin değişiklik gösteren tutumlarını ve militan grupların kışkırttığı isyanları'' tehdit olarak görüyorlar.

El Kaide örgütüne karşı öncesine göre daha güçlendikleri değerlendirmesini yapan Blair, mücadele alanları arasında Çin'in askeri modernizasyonu, diplomasinin doğal kaynaklarla yönlendirilmesi ve Rusya gücünün artırma çabalarını saydı.

Blair, ''İlk kez içinde bulunduğumuz dünyayı iyi anladığımızı düşünüyorum'' dedi.

Yetkililer, Blair'in açıkladığı istihbarat harcamalarına ilişkin rakamın, 16 istihbarat kurumuyla Pentagon'un askeri istihbarat faaliyetleri harcamalarını kapsadığını bildirdi.

ABD'nin son yıllarda kimi gizli istihbarat harcamalarının açıklanması konusunda adımlar attığı ve 16 istihbarat kuruluşunun yalnızca 2008'de 47.5 milyar dolar harcadığını açıkladığına işaret edilirken, ancak bu rakamların askeri istihbarat faaliyetlerini kapsamadığına dikkat çekildi. 


 

yuh be...
 // archea
Afrikada insanlar açlıktan ölürken dünyanın ağabeyi olarak geçinen amerika parasını nereye harcıyor?...
16 Eylül 2009 12:06
ABD'lerinin bitişi
 // ibrahim çelikoğlu
Dünya düzenini siyonist kurgusu içinde yıllarca elinde bulundurup,
satın aldıkları karşılığında,doların dışarıda kalıp,tutunmasını sağlayan güçler yavaşça uçurumdan aşağıya düşmek üzeredir.
Yıllar yılı emisyon darlığından para basma fabrikalarının mesayi yapmasıda sorgulanır durumdadır.Kandırmaca,gel senle ortak olalım.Ne kadar tutar?Bilinmez.Her devlet çıkar peşindedir.
"Olalım amma benim param ile"diyeceği açıktır.Hiç bir kimse,"ben yi...
16 Eylül 2009 03:07
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler