YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin gerçek yüzü ortaya çıktı!
ABD'nin Ferguson kentinde polisin siyasi bir genci öldürmesiyle başlayan olaylara tepkiler çığ gibi büyüyor.
ABD'nin gerçek yüzü ortaya çıktı!
21 Ağustos 2014 / 13:09 Güncelleme: 21 Ağustos 2014 / 13:50

Protestoların devam ettiği Ferguson kentinde polisin yine silahsız bir siyahi genci daha öldürmesi, dünyaya insan hakları dersi veren ABD'nin gerçek yüzünü ortaya çıkardı.

BM İnsan Hakları Komiseri, 'Müdahale şekli Güney Afrika'da apartheid rejiminin ırkçı şiddetini anımsatıyor' dedi.

AGİT, ABD'yi 'basın özgürlüğüne saygılı olmaya' çağırırken Uluslararası Af Örgütü ise 'polislerin etkili bir soruşturmaya tabi tutulmasını' istedi. Örgüt, tarihinde ilk kez ABD'de yaşanan bir protestoyu yerinde incelemek üzere Ferguson kentine 13 kişilik gözlemci heyet gönderdi.

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kentinde polisin 6 kurşunla 18 yaşındaki Michael Brown isimli genci öldürmesiyle başlayan protestolar ve protestolara müdahale şekli, bu ülkenin insan hakları ve demokrasi siyasetinin iç yüzünü de kısa sürede gözler önüne serdi. 9 Ağustos'ta başlayan gösteriler devam ederken önceki gün polisin siyahi bir genci daha öldürmesi üzerine Birleşmiş Mİlletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile uluslararası insan hakları örgütleri ABD'de asker ve polisin barışçıl protestolara müdahale yöntemini sert sözlerle eleştirdi.

Irkçı şiddeti çağrıştırıyor

ABD'ye en sert uyarı ise BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay'den geldi. Pillay 'Protestolara müdahale şekli Güney Afrika'da apartheid rejiminin ırkçı şiddetini hatırlatıyor' dedi. Amerikan polisi ile göstericiler arasındaki çatışmaların ve polisin tavrının Güney Afrika'da apartheid rejiminin yol açtığı ırkçı şiddeti hatırlattığını söyleyen Pillay, polisin aşırı güç kullanmasını kınadı ve göstericilerin haklarına saygı duyulması çağrısında bulundu. .

Gazetecilere saygı gösterilsin

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), ABD'den Ferguson'daki gösterilerle ilgili haber yapan gazetecilerin basın özgürlüğüne saygı duyulmasını istedi. AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mijatoviç, yaptığı yazılı açıklamada, ABD otoritelerini olayların arkasındaki nedenleri bütün yönleriyle incelemeye davet etti. Mijatoviç, 'Ferguson'daki olaylarla ilgili haber yapan gazetecilerin özgür ve emniyetli bir şekilde çalışabilmelerinin sağlanmasını istiyorum' dedi.

ABD tarihinde bir ilk

Merkezi New York'ta bulunan Uluslararası Af Örgütü (HRW) de 'Yasa dışı eylemlerde bulunan polislerin etkili bir soruşturmaya tabi tutulmasını' istedi. Örgüt ayrıca tarihinde ilk kez ABD'de yaşanan bir protestoyu yerinde incelemek üzere Ferguson'a genel direktörü Steven Hawkins başkanlığında 13 kişilik bir gözlemci heyeti de gönderdi. Halka yönelik aşırı şiddet uygulamasını eleştiren HRW'nin Amerika Direktörü Erika Guevara Rosas da siyahi genç Brown'un vurularak öldürülmesinden sonra başlayan olayları 'aşırı derece hassas' şeklinde değerlendirdi ve 'ateşin üzerine benzin dökülmemesi' uyarısında bulundu.

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson'da önceki gece sürengösterilerde 47 kişi daha gözaltına alındı. Göstericiler polise gül uzatırken polis protestoculara gaz sıkarak plastik mermilerle karşılık veriyor.

Siyahi bir gösterici daha öldürüldü

ABD'de polis bir siyahi genci daha öldürdü. St. Louis'de görevli iki polis memuru, kendilerine yaklaşarak bıçak çektiği iddia edilen siyahi bir adamı vurarak öldürdü. Polis Şefi Sam Dotson, ismi açıklanmayan 23 yaşındaki kurbanın polis memurlarının bıçağı yere bırakmasını istediklerini, ancak 'Vur beni, şimdi öldür beni' şeklinde yanıt verdiğini söyledi. Olaya evinin penceresinden şahit olan semt sâkini Doris Davis (66) ise, İngiliz Guardian gazetesine vurulan kişinin 'hayır, hayır' diye çığlık atarken iki polisin art arda ateş ederek onu vurduğunu söyledi ve 'Ayağından vurabilirlerdi. Onu öldürmek zorunda değillerdi' dedi.

AA bölgeden canlı yayın yapacak

Anadolu Ajansı (AA), olayların yaşandığı Ferguson'dan canlı yayın yapacak. Bugünden itibaren başlayacak naklen yayın, AA Global TV üzerinden sisteme abone olan TV kanallarının haber merkezlerine ulaştırılacak. Gelişmeler, www.aa.com.tr adresinden verilen linkten de canlı olarak yayınlanacak. Öte yandan olayları yerinde izleyen AA Muhabiri Bilgin Şaşmaz, Ferguson polisinin sert müdahalesine maruz kaldı. Polis tarafından ölümle tehdit edilen Şaşmaz, daha sonra gözaltına alındı ve 5 saat hücrede tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

Türk muhabire ölüm tehdidi

ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesi sonrası olayların patlak verdiği Ferguson kentinde göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, polisin sert müdahalesine maruz kaldı. Şaşmaz polis tarafından önce 'öldürülmek'le tehdit edildi. Polisler kısa süre sonra, haber takibinde ısrar eden Şaşmaz'ın üzerine çullanarak, yere yatırdı. Yüzüne ve sırtına bastırılan Şaşmaz'a plastik kelepçe takıldı. Şaşmaz 5 saat süreyle hücrede tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Polis, Şaşmaz'ı, 'Bir daha benim üzerime flaş doğrultursan seni öldürürüm' sözleriyle tehdit etti. Çatışma sırasında göstericilerle polis arasında kalan ve çekim yapmayı sürdüren Şaşmaz'a bir polis memuru öfkeyle 'Sana geri çıkmanı söylemedim mi?' şeklinde bağırdı.

Irkçı örgütten polise ödül!

ABD'deki ırkçı Ku Klux Klan örgütü, siyahi genci öldüren polis için para topluyor. 18 yaşındaki Michael Brown'u öldüren Amerikalı polisin kimliğinin Darren Wilson olarak açıklanması üzerine, ırkçı eylemleriyle gündeme gelen Ku Klux Klan örgütü, Wilson için çeşitli kampanyalar aracılığıyla para toplamaya başladı. Örgüt, 'Darren Wilson, yanındayız' ifadelerinin yazılı olduğu t-shirtleri satarak ona para göndermeyi hedefliyor. Wilson'ın, kendisi için şimdiye kadar 54 bin dolar toplayan örgütle ilgili düşünceleri ise bilinmiyor. Facebook'ta Ku Klux Klan'dan bağımsız bir grup da 'Darren Wilson'a Destek' adı altında bir grup kurdu ve 30 bin beğeni kazandı.

 

YENİ ŞAFAK

16:13
 // HABEŞİ NECAŞİ
Abd tam bir müslüman ve zenci düşmanıdır. Ortadoğunun fitnecisi, İsrail'in bekçisi; AİDS, Nebola ve birçok yapay hastalığın bulaştırıcısıdır. Zencileri kobay olarak kullanıp, organlarını satıyorlar. Zenciler üzerinde bilimsel(!) işkenceler yapıyorlar ve dünya bunu bilmemezlikten geliyor....
21 Ağustos 2014 16:13
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler