YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin gerçek yüzü böyle ortaya çıktı
Gezi olayları sırasında, Türkiye’ye ‘demokrasi’ ve ‘özgürlük’ dersi vermeye kalkışan ABD, Ferguson’daki olaylarda eylemcileri dövüp, gazetecileri kelepçeledi ve askeri sokağa dökerek gerçek yüzünü gösterdi.
ABD'nin gerçek yüzü böyle ortaya çıktı
22 Ağustos 2014 / 11:45 Güncelleme: 22 Ağustos 2014 / 11:54

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Missouri eyaletinde polisin silahsız siyahî bir genci öldürmesi üzerine başlayan olaylar, dünyaya özgürlük dersi veren ABD’nin gerçek yüzünü ortaya koydu.

 Gezi Parkı vandalizminde Türkiye’yi insan haklarını ihlal etmekle suçlayarak, hükümete ayar vermeye kalkışan ABD, Ferguson’daki eylemcilere karşı Türkiye’nin Gezi’deki tutumundan çok daha totaliter bir tavır sergiledi.

Yahudilerin kontrolündeki medya kuruluşlarıyla Türkiye’yi çökertmeye çalışan ABD’de, askerlerin sokağa çıkmasından OHAL ilanına kadar çok sayıda yasakçı uygulama yaşandı. İşte o uygulamalar: 

1- Pasaport soruldu, dünya ayağa kalktı

Gezi olaylarının yıldönümü olan 31 Mayıs 2014 tarihinde yasadışı gruplar Taksim’e çıkmak istedi. Gezi Parkı çevresinde toplanan göstericileri süpürme yöntemiyle İstiklal Caddesi’ne doğru uzaklaştıran polis, yabancı uyruklu şahıslar üzerinde de pasaport kontrolü uygulaması yaptı.

CNN Televizyonu muhabiri Ivan Watson da pasaport kontrolüne takıldı. Polisin; Ivan Watson’a pasaportunu sorması “basın özgürlüğü”ne darbe olarak sunuldu. CNN, canlı yayınlarla polisi eleştirdi.

AA muhabiri darp edilerek gözaltına alındı 

Ferguson’daki olayları izleyen ve fotoğraf çeken AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, ABD polisi tarafından darp edilerek gözaltına altına alındı. Bilgin Şaşmaz’a silah doğruldu ve ölümle tehdit edildi. Bilgin Şaşmaz’ın gözaltına alınmasına dünya medyası suskun kaldı. 

Getty Images fotoğrafçısı Scott Olson, polisin gösterdiği yerde değil de caddenin diğer tarafında bulunduğu için gözaltına alındı. Scott Olson’un gözaltına alınması medya kuruluşları tarafından eleştirilmedi.

2- CNN ve BBC 9 saat kesintisiz canlı yayın yaptı 

Gezi Parkı’ndaki olaylar sırasında CNN International, BBC, Associated Press (AP) ve Reuters, Taksim Meydanından uzun süreli canlı yayın yapmış ve savaş muhabirlerini İstanbul’a göndermişti.

CNN’de program sunucusu Christiane Amanpour, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı İbrahim Kalın’a da sansür uygulanmıştı.

 Programa katılan Kalın’ın “DHKP-C Amerikan Büyükelçiliği’ne bomba attığında terörist, Taksim Meydanına çıkınca demokratik protestocu mu oluyor?” sorusu karşısında şaşıran Amanpour, Kalın’ı “program bitti” anlamına gelen “The show is over” sözleriyle yayından almıştı.

CNN, Amerika'daki olayları görmezden geldi 

CNN, ABD’de meydana gelen olayları görmezden geldi ve eylemlerde polisin şiddetini haberleştirmedi. 

3- Başbakanlık Çalışma Ofisi basılmak istendii, OHAL ilan edilmedi 

Gezi eylemlerinde 589 araç yakıldı, 409 bina tahrip edildi, yollara barikat kuruldu, Başbakanlık Çalışma Ofisi  basılmak istendi, Dolmabahçe Valide Sultan Camii işgal edildi. Türkiye’nin hiçbir ilinde olağanüstü hal ilan edilmedi.

Amerika'da sokağa çıkma yasağı

ABD’de Missouri Valisi Jay Nixon, Ferguson’da olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Nixon, bir avuç çapulcunun, halkın güvenliğini tehlikeye atmasına izin vermeyeceklerini, adaletin tecelli etmesi için sükûnetin sağlanması gerektiğini söyledi.

4- Türkiye'de askerler kışlasında kaldı

Gezi kalkışması Türkiye’nin çeşitli illerine yayılmasına rağmen asker kışlasından çıkmadı. Başbakan Erdoğan, paralel devlet yapılanmasında yer alan polislerin eylemcilere şiddet uygulayarak olayları körüklemek istemesine rağmen askeri kışlasında tuttu.   

Amerika'da asker sokağa indi

ABD’deki olaylarda ordudan yardım istendi. Missouri Valisi Jay Nixon olayların durulmaması üzerine orduya çağrı yaptı ve “düzen ve sükûnetin yeniden sağlanması” amacıyla semte Ulusal Muhafız birliği konuşlandırılması emrini verdiğini açıkladı. Asker, sokağa indi.

fer-001.jpg

İşte Gezi'nin çapulcuları ile Ferguson eylemcileri arasındaki fark

2013 yılının Haziran ayında yaşanan Gezi Parkı eylemleri kısa sürede vandalist bir eyleme dönüşürken, ABD hükümetinin eylemleri Türkiye’den çok daha sert bir tutumla bastırması dikkat çekiyor.

Türkiye’deki eylemcilerin büyük kısmını Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP-C), Türkiye Komünist Partisi (TKP), İşçi Partisi (İP) ve PKK yandaşı marjinal kesimler oluşturuyordu. Eylemlerde Öcalan posterlerini açan eylemciler, Türkiye’yi kaosa sürüklemeye çalıştı. Yine eylemcilerin bir kısmını da sapık cinsel tercih olarak bilinen LGBTT bireyleri oluşturdu. Uluslararası para spekülatörü kesimlerce finanse edilen Gezi Parkı eylemcilerinin OTPOR ile ilişkileri de gündeme gelmişti.

Gezi Parkı ile alakalı bir diğer hususu da ‘ajanlar’ konusu oluşturdu. Çadırların yakılıp eylemlerin başlamasının hemen ardından Almanya ve İran’dan İsrail ve Amerika’ya kadar onlarca ülkeden istihbarat ajanları Gezi Parkı’na akın ederek eylemcileri provoke etmişti.

Ferguson’daki eylemcileri tıpkı Erdoğan’ın Gezi Parkı’na katılanlar için söylediği ‘Çapulcu’ kelimesi ile tanımlayan ABD’de yukarıda sayılan maddelerin pek çoğu yaşanmadı. Ferguson’da CIA ve FBI dışında bir istihbarat kuruluşunun olayları provoke ettiğine dair bilgi yok. 

Zaman'ın Ferguson'da polis aşkı

Ferguson’da yaşanan olayları paralel devlet yapılanmasının sözcüsü Zaman gazetesi, “Ferguson’da polis ağır ateş altında” şeklinde verdi.

Zaman, internet sitesinden yayınladığı ilginç haberinde tıpkı Türkiye’de paralel yapılanma mensubu polisleri savunduğu gibi Amerika’da da haklı eylemcileri değil, olayları şiddetle bastıran polislerin safında yer aldı. Zaman’ın Ferguson Emniyeti’ni bu şekilde sahiplenmesi, “Ferguson Polisi de mi paralel?” sorusunu akıllara getirdi.

Taksim’deki provokatif eylemler sırasında ‘insan hakları ve demokrasi’ sakızı çiğneyip, hükümeti hedef alan ABD yönetimi, kendi ülkesindeki olaylarda ise, gazetecileri dövüp kelepçeledi. Gezi’de canlı yayın yapan CNN ve BBC ise Ferguson’da yaşanan olaylara kör. AA muhabiri Bilgin Şaşmaz, ABD polisi tarafından darp edilip, kelepçelendi, dünya suskun kaldı...

 

YENİ AKİT

19:52
 // MUHAFIZ
Kore savaşında Kanuri muharebelerinde A.B.D. Tümenini Çin Kolordusunun çemberinden kurtaran Türk Tugayının yaptığı iyiliğin karşılığı;1-Kıbrıs Barış Harekatından sonra A.B.D.nin 10 yıl boyunca Türkiye'ye karşı silah ve ticaret ambargosu uygulaması 2-Ege tatbikatı sırasında A.B.D. savaş gemisi Saratoga'dan bilerek fırlatılan Sea Saparow füzesiyle Muavenet gemisinin batırılması sonucu 7 denizci askerin Şehit edilmesi 3-Kuzey Irak'ta Süleymaniye'de T.B.M.M.de Irak teskeresi geçmedi diye Peşmergelerle birlikte Türk Birliğine baskın yaparak Türk Askerinin kafasına çuval geçirerek esir muamelesi yapılarak onur ve haysiyetiyle alay edilmek istenmesi 4-Kuzey Irak'ta Erbil üzerinde İncirlik üssünden kalkan iki adet F-18 A.B.D. savaş uçağı tarafından Türk helikopteri Skorskinin kasıtlı şekilde düşürülmesi sonucu 7 askerin Şehit edilmesi ; bütün bu olaylara bakacak olursak gerçekten A.B.D. bizim müttefikimiz mi acaba?Bütün Türk halkına soruyorum...!!!?...
22 Ağustos 2014 19:52
17:26
 // izmir izmirli
Yüzlerimi vardıki yüzsüzlerin!...
22 Ağustos 2014 17:26
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler