YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin Erdoğan'ı devirme projesi ortaya çıktı
ABD'nin eski başkan yardımcısı Dick Cheney'nin ulusal güvenlik danışmanı John Hannah, ABD'nin Erdoğan'ı devirme projesini yazdı.
ABD'nin Erdoğan'ı devirme projesi ortaya çıktı
18 Haziran 2016 / 01:48 Güncelleme: 18 Haziran 2016 / 08:57

Günden güne büyüyen, Ortadoğu ve Avrupa'nın yıldızı haline gelmeye başlayan Türkiye'nin önünü kesmek için küresel güçlerin harekete geçtiği ortaya çıktı.

John Hannah tarafından kaleme alınan ve Foreign Policy adlı haber sitesinde yayınlanan yazıda, Erdoğan için "başta ABD ve Orta Doğu ile Avrupa ve Türkiye için tehlikeli şahıs" gibi skandal ifadeler kullanıldı ve "Er ya da geç bir hesaplaşma günü yaşanacağını" yazdı.

İşte o yazıdan bazı satır başları;

"ZORLA BÖLÜNME!"

''Houston, bir sorun çıktı. Ciddi bir sorun. Türkiye yavaş yavaş ama engel olunamaz bir şekilde uçurumdan aşağı yuvarlanıyor. İşaretler gerçekten kötü. Despotluk. Terörizm. İç savaş. Ufukta, "müflis devlet" ve "zorla bölünme" gibi senaryolar görünüyor.

"ÇÖZÜM SÜRECİNİ ERDOĞAN BİTİRDİ" YALANI

Erdoğan'ın barış görüşmelerinin gerçekleştiği masayı devirerek PKK ile 90'ların çatışma ortamına geri dönmesinin ise ciddi bir eleştiri konusu olarak yansıtıldığı yazıda, Erdoğan'ın savaş ortamına geri dönmek için ısrar etmesinin Türkiye'nin demografik yapısına karşı bir saldırı niteliği taşıdığı belirtiliyor. 

ABD TÜRKİYE'NİN IŞİD'E DESTEK VERDİĞİNİ KABUL EDİYOR

 Türkiye'nin son yıllarda IŞİD'e verdiği desteği kesmesi ve anti-IŞİD koalisyonunda yer alması için baskı gördüğü söylenen yazı bir anlamda Türkiye'nin IŞİD'e olan desteğinin ABD nezdinde kabul gören bir iddia olduğunu da belirtmiş oluyor.

"ERDOĞAN TÜRKİYE VE ORTADOĞU İÇİN BÜYÜK RİSK"

Hannah'ın belirttiğine göre Erdoğan tam bir başarısızlık örneği ve hem Türkiye, hem orta doğu hem de Avrupa için mevcut durumuyla büyük bir risk faktörüne dönüşmüş vaziyette, aynı zamanda bölgedeki terör sorununu körükleyen kişi konumunda algılanıyor.

"TÜRKİYE'DE ASKERİ MÜDAHALE İHTİMALİ VAR" İDDİASI

Türkiye'de olası bir askeri mücadele riskinin bütünüyle ortadan kalkmadığını da vurgulayan Hannah, geniş bir popülariteye sahip olan Erdoğan'a karşı bu tip bir müdahalenin de olasılıklar dahilinde olduğunu, fakat PKK ile yeniden alevlendirilen savaş ortamı üzerinden Erdoğan'ın ordu ile taktiksel bir ittifak kurarak bu riski azaltma gayreti içerisinde olduğu ifade ediliyor. 

"ER YA DA GEÇ BİR HESAPLAŞMA GÜNÜ YAŞANMASI İHTİMAL DAHİLİNDE"

Makale şu çarpıcı paragraf ile son buluyor...

"Türkiye'nin Erdoğan sorunu, yıllardır inşa halinde. ABD yetkilileri, yıllardır sorunun korktukları kadar kötü olmadığını ya da meselenin kendi kendine hallolacağını ve böylelikle yeryüzündeki en önemli jeo-stratejik toprakların bir bölümü üzerine kurulu eski bir müttefik hakkında zor kararlar alma durumuyla karşı karşıya kalmaktan kurtulacaklarını umdular.

Ancak ihtiyat galip gelmedi. Tersine, Erdoğan problemi giderek kötüleşiyor, metastas yapıyor (yayılıyor), ve ABD çıkarları için büyük tehlikeler yaratmaya devam ediyor. Er ya da geç bir hesaplaşma günü yaşanması ihtimal dahilinde. ABD, zararlarını azaltma hazırlıklarına şimdiden başlamalı."

 

FOREİGN POLİCY

Sizin gibi vahşilere haddini bildirme zamanı geldi...!!!
 // Muhafız
Hiroşima'da,Nagazaki'de milyonlarca insanı katlettiğiniz yetmedi,Irak'ta Saddam'ı bahane ederek milyonlarca Müslümanı katlettiğiniz yetmedi,Afganistan'da Talibanı bahane edip 2 Milyondan fazla Müslümanı katlettiğiniz yetmedi,O kadar ülkede darbe yaptınız yine yetmedi;Sizin gibi VAHŞILER ne zamana kadar İNSAN kanıyla beslenecek acaba; Amerika Kıtası bulunduğunda 20 MİLYON KIZILDERELİYİ kim KATLETTİ? Ne zaman insan kanına doyacaksınız?neden kendi yaptığınız vahşilikleri durdurmuyorsunuz?yeter...
18 Haziran 2016 Cumartesi 19:55
TAŞ OLMADAN TAŞLARI OYNATAMAZSIN
 // ismail emre
Batı devletleri taş müslüman ülkelerde kum oldukça biz o taşların arasına girer sadece taşların yerini sağlamlaştırırız önce taş olmak lazım yani sert duracaksın kırılmayacak dağılmayacaksın ki seninde bir yerin olsun taşlar arasında sıkıştıkça dağılan taş batılılar olmalıdır işte mülteci krizinde nasıl sıkıştılar birbirlerine girdiler bırakın dağılan taşlar kum olsun Abd ye karşıda taş olunmalıdır...En sert kaya bile zaman içinde yıpranır ufalanır......
18 Haziran 2016 Cumartesi 14:04
 // Eyüp
Avrupanın en büyük korkusu zaten Osmanlının geri gelmesi onlarda bunun farkında.eger Erdoğan bugün tahtan düşsün Türkiye Avrupanın çeşitli yerlerinde esir kamplarinda bulur yarısı ölü yarısı diri....
18 Haziran 2016 13:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler