YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’nin enerji altyapısı modernleştirilecek
ABD’nin enerji altyapısı modernleştirilecek
21 Nisan 2016 05:27
ABD'nin enerji altyapısının modernleştirilmesini öngören geniş kapsamlı yasa tasarısı, Senato'da kabul edildi.

Petrol, doğalgaz ve elektrik altyapısının modernleştirilmesini amaçlayan yasa teklifi 12'ye karşı 85 oyla ABD Senatosu genel kurulundan geçti.

Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörleri bir araya getiren tasarı, enerji alanında son 10 yılı aşkın süredir kabul edilen ilk geniş kapsamlı yasa teklifi olma özelliğini taşıyor.

Senato Enerji ve Doğal Kaynaklar Komitesi Başkanı Lisa Murkowski, baş yazarı olduğu yasa teklifini, "geniş, partiler üstü ve bazılarının önerebileceği gibi uzun zamandır beklenen bir yasa" olarak tanımladı.


Komitenin kıdemli üyelerinden Demokrat Parti’nin Washington senatörlerinde Maria Cantwell ise “Bu tasarıyı geçirmemiz gerekiyor. En son enerji tasarısını 2007 yılında geçirmiştik." değerlendirmesinde bulundu.

Teklif, ülkenin altyapısının modernleştirilmesinin yanı sıra elektrik şebekesinin geliştirilmesi, sıvılaştırılmış doğalgazın ihraç edilmesindeki sürecin işleyişi, eski düzenlemelerin kaldırılması gibi birçok değişikliği barındırıyor.

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz de tasarıya ilişkin bir süre önce yaptığı açıklamada, teklifin birçok artısı olacağını belirterek, “Tasarı bizim enerji teknolojisindeki girişimlerimize yönelik taahhüdümüzü güçlendirecek. Enerji ve bilim programlarının entegrasyonunun daha iyi bir şekilde yeniden yapılandırılmasını sağlayacak. Ayrıca enerjiyle ilgili altyapı kesintilerine acil müdahalede bulunmamıza ilişkin sorumluluğumuzu artırmamızı etkileyecek.” ifadelerini kullanmıştı.

Tasarının yasalaşmak üzere ABD Başkanı Barack Obama'nın imzasına sunulabilmesi için bu konuda Temsilciler Meclisi’nde daha önce onaylanan benzer teklifle arasındaki farklılıkların giderilmesi gerekiyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler