YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin El-Bab sabotajı!
ABD, kısa sürede 90 kilometrelik alandan IŞİD’in temizlenmesini sağlayan Fırat Kalkanı Harekatı’na katılmak istiyor. Muhalif savaşçılar ise Türkiye’nin güneyindeki ‘PKK koridoru’ planını boşa çıkaracak el-Bab operasyonunun sabote edilmesinden korkuyor.
ABD'nin El-Bab sabotajı!
18 Eylül 2016 / 09:32 Güncelleme: 18 Eylül 2016 / 09:36

ABD'nin Fırat Kalkanı aşkının nedeni belli oldu. Aylar önce PKK'nın Suriye yapılanması PYD'ye Bab ilçesi için söz veren ABD, TSK destekli ÖSO birliklerinin Bab'a yönelmesi üzerine harekete geçti. ABD Özel Kuvvetleri'nin harekata dahil olmak için yoğun çaba sarf etmesi ÖSO içindeki grupları tedirgin ediyor.

ABD muhalifi gruplardan Ahrar el-Şarkiyye, Fırat Kalkanı Harekatı'ndan çekildiğini açıkladı. Aralarında Feylak'uş Şam'ın da bulunduğu diğer gruplar çekinceli de olsa açıktan tepki göstermiyor. Bir dönem ABD'den yoğun destek alan Şam Cephesi dahi, ABD'nin PYD'yle ortak hareket etmesi nedeniyle harekatta ABD'yi istemiyor. ABD'nin bu pozisyonuna tepki vermeyen gruplar ise ABD tarafından kurulan operasyon çatısından yüklü miktarda silah yardımı alan Sultan Murat Tugayları, Hamza Tugayı, 51. Fırka ve Tahrir Suriye.

'BAB' KORİDOR İÇİN HAYATİ

Aylar önce PYD ile ABD arasında varılan bir mutabakatta, PKK kantonlarının sınır hattından doğu-batı şeklinde değil Güneydoğu-Kuzeybatı yönlerinden bir yay şeklinde birbirine bağlanacağı ve Türkiye sınırına doğru içine Azez'i alacak şekilde kalan bölgenin sıkışmış vaziyette muhaliflere bırakılacağı kararlaştırılmıştı. Ancak Bab'ın PYD açısından tehlikeye girmesi üzerine kantonların aşağıdan yukarıya bir yayla birleştirilmesi hayali de tehdit görmeye başladı.

Yeni Şafak'a konuşan bir ÖSO mensubu, ABD'nin harekata dahil olmasının tek nedeninin El-Bab operasyonunu sabote etmek istemesi olduğunu belirtiyor. İsmini vermek istemeyen muhalif, “PYD Münbiç'ten çıkmadı. Kendisini 'SDG' olarak kamufle ediyor. Münbiç'ten Bab'a, oradan da kuzeydoğuya doğru Tel-Rıfat ve Afrin'e ulaşmaya çalışacaklardı. Bu planın başında Amerika vardı" dedi.

DÜN YİNE GELDİLER

Önceki gün Çobanbey'den kovulan ABD'li askerler dün öğle saatlerinde tekrar Çobanbey'e geldi. Tel Ahmar'dan 25 asker ve 6 arazi aracıyla Çobanbey'e giren ABD'li askerler ile ÖSO grupları arasında toplantı yapıldı. Bu süreçte ABD eksenli ÖSO gruplarının, ABD'nin dahil olması nedeniyle Fırat Kalkanı Harekatı'ndan çıktığını açıklayan Ahrar el-Şarkiyye grubu hakkında bazı iddialar ortaya atmaya başladığı bildirildi.

O iddialardan bazıları, Ahrar el-Şarkiyye'nin Fırat Kalkanı'nı baltalamaya çalıştığı ve içinde el-Kaide yanlısı aşırıcıların bulunduğuydu. Suriye'de özellikle ABD, 'aşırıcı' olarak nitelendirdiği grupları IŞİD bahanesiyle hedef alıyor. Öte yandan Fırat Kalkanı Harekatı'na katılan gruplar, Suriye içinde faaliyet gösterdiği bölgelerde kullandığı silah ve mühimmatların önemli bir kısmını ABD öncülüğündeki operasyon çatısından yardım olarak ediniyor.

YARDIM KESİLMESİN DİYE...

Bir ÖSO mensubu, “Gruplar hem bu yardımı kaybetmemek hem de 'aşırı' ilan edilmemek için ABD'nin harekata katılmasına sessiz kalacaklar. Ancak bu durumdan hiç de memnun değiliz. Harekat ABD manüplasyonlarıyla istenilen sonuca ulaşmayabilir ve bu durum PYD'nin işine yarayabilir" yorumu yaptı. Bölge kaynakları, ABD'lilerin bölgeye 200 kadar daha asker göndereceği bilgisini verdi.
ABD Esed'i vurdu

Rusya, ABD'nin Suriye'nin doğusundaki Deyr ez-Zor ilinde Beşşar Esed rejimine ait bir askeri üssü vurduğunu açıkladı. Deyr Ez-Zor havaalanının yakınlarına yapılan hava saldırısının koalisyona ait 2 F-16 ve 2 A-10 ile gerçekleştirildiği bildirildi. Suriyeli yetkililerin 62 rejim askerinin öldüğü, 100'den fazla askerin de yaralandığı bilgisini verdiğini açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı, uçakların ülkenin Irak sınırı tarafından geldiğini bildirdi.

Beşşar Esed rejimi ordusu, Deyr ez-Zor'daki hava saldırısının bölgede IŞİD'in ilerlemesine imkan verdiğini savunmuştu. ABD ile Rusya'nın Kurban Bayramı'nda Suriye'de çatışmaların durması konusunda vardığı anlaşma, 12 Eylül Pazartesi günü Suriye yerel saatiyle 18.45'te yürürlüğe girmişti.

Önce 1 hafta süreceği açıklanan ateşkesin daha sonra iki gün uzatılması konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un anlaştığı bildirilmişti. Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), hedeflerin “DAEŞ sanılarak vurulduğu"nu iddia etti. CENTCOM olay üzerine bölgedeki hava operasyonlarını durdurduğunu açıkladı.

 

YENİ ŞAFAK

 // uzman
Hemen menbic alınmalı.. Fırat'ın batısında pyd , işid hiç bir şey kalmamalı, koridorun daha güneyden açılmasına izin verilmemeli, gerekirse bir kaç cephe daha açılarak pkkpyd kanton bölgelerinin sınır hattı boyunca kesintisiz bir koridor haline gelmesi engellenmelidir.....
18 Eylül 2016 17:25
 // Şırnaklı
Haydi reis al rusyayı İranı arkana engelle bu itleri Esad köpeği bile hdpkk--ypg den daha iyidir...
18 Eylül 2016 16:40
TRUVA ATI
 // CEM
Bu ABD yeni fitne peşinde.Türkiyenin yaptığı harekatı kolay yoldan boşa çıkartmak istiyor.Kesinlikle güven olmaz bunlara.Türkiye bunlara karşı yeni plan hazırlamalı...
18 Eylül 2016 Pazar 14:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler