YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin casusluk oyunu
Der Spiegel Dergisi, ABD ve İngiliz istihbaratlarının Almanya'nın telekomünikasyon şirketlerine sızdığını iddia etti.
ABD'nin casusluk oyunu
14 Eylül 2014 / 06:40 Güncelleme: 14 Eylül 2014 / 12:18

ABD’nin Ulusal Güvelik Kurumu (NSA) ve İngiliz İstihbarat Servisi GCHQ’nun Almanya’nın telekomünikasyon şirketlerinin ağlarını doğrudan izleme olanağı veren gizli erişimi olduğu ileri sürüldü.

Der Spiegel dergisinin, NSA’nın eski çalışanı Edward Snowden’ın belgelerine dayandırdığı haberde, NSA ve GCHQ’nun "Deutsche Telekom" ile Köln’deki yerel sağlayıcı "Netcologne" adlı telekomünikasyon şirketlerinin ağlarına  rişimi olduğu belirtildi.

Bunun "Treasure Map" adlı bir NSA programıyla oluşturulan ve belgelerde yer alan grafiklerde görüldüğü ifade edilen haberde,  tarih belirtilmeyen bir belgede, Telekom ve Netcologne şirketlerinin isminin geçtiği ve bunların kırmızı noktayla işaretlendiği kaydedildi. Belgede, kırmızı noktanın ne anlama geldiğinin de açıklandığı belirtilen haberde, kırmızı noktanın bu ağlarda teknik takip için erişim noktalarının bulunduğunu gösterdiği iddia edildi.

Söz konusu şirketlerin yanı sıra uydudan haberleşmeyi sağlayan Steller, Cetel ve IABG şirketlerinin de kırmızı noktayla işaretlendiği bildirildi.

"Treasure Map" programı sayesinde fiber optik kablolarla yapılan bağlantılarının ötesinde gizli servis analistlerinin hemen hemen gerçek zamanlı olarak router (yönlendirici) gibi önemli ağ bağlantı noktalarını veya internete bağlı olan bilgisayarlar, akıllı cep telefonları ve tabletleri görselleştirilebileceği aktarıldı.

Haberde, Treasure Map’ın tanıtımında, programın hedefinin "her cihazı, her yerde ve her zaman görünür hale getirmek" olduğu şeklinde ifadenin kullanıldığına dikkat çekildi.

GCHQ’ya ait bir belgenin ise hedef kişiler olarak Steller şirketinin birçok çalışanın isim listesini ve  müşterilere ait serverlerin şifrelerini de içerdiği belirtildi.

Stellar şirketinin Genel Müdürü Christian Steffen, böyle bir siber saldırının Alman yasalarına göre suç olduğunu belirtti.

Telekom ve Netcologne şirketlerinin yetkilileri ise "bu konuda araştırma yapıldığı ancak şimdiye kadar şüpheli bir düzenek veya veri trafiğinin tespit edilmediği" açıklamasını yaptı.

Telekom şirketinin güvenlikten sorumlu müdürü Thomas Tschersich, yabancı gizli servislerinin kendi ağlarına erişiminin kabul edilemez olduğunu belirterek her olası manipülasyonu araştırdıklarını, bunun yanı sıra Alman güvenlik makamlarını bilgilendirdiklerini bildirdi.

Almanya Federal Bilgi Güvenliği Ofisinden (BSI) Alman Haber Ajansına (DPA) yapılan açıklamada, Deutsche Telekom şirketinin, kendilerini ve ülkenin iç istihbarat servisi Federal Anayasayı Koruma Teşkilatını olayla ilgili bilgilendirdiği ifade edildi.

Bu gibi durumlarda güvenlik birimlerinin birlikte çalıştığı belirtilen açıklamada, şu anda durumun analiz edildiği ancak şimdiye kadar bir sonuca ulaşılmadığı kaydedildi.

NSA ve GCHQ’nun ise bu konuda bir açıklama yapmak istemediği bildirildi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın geçen yıl basına sızdırdığı belgelerle NSA'nın dünya genelindeki dinleme faaliyetleri ortaya çıkmıştı. Rusya'da iltica hakkı verilen Snowden'ın ifşa ettiği belgelerde NSA'nın Alman vatandaşlarını ve başta Başbakan Angela Merkel olmak üzere bazı siyasetçileri dinlediği iddia edilmişti.

Bunun üzerine Federal Meclis'te, söz konusu iddiaları araştırmak üzere NSA Araştırma Komisyonu kuruldu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler