YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'nin amacı belli oldu
Fransız basını, Afganistan'ın, 1 trilyon dolar değerindeki maden yatakaları sayesinde dünyanın önce gelen merkezlerden birine dönüşeceğini iddia etti.
ABD'nin amacı belli oldu
14 Haziran 2010 / 12:30 Güncelleme: 14 Haziran 2010 / 13:10

Afganistan, aralarında lityumun da bulunduğu 1 trilyon dolar (821,35 milyar avro) değerinde kullanılmamış maden yatakları sayesinde gelecekte dünyanın önde gelen maden merkezlerinden birine dönüşebilir.

Fransız Tribune gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre, daha çok elektronik sanayinde kullanılan lityumun ve zengin maden yataklarının varlığını gösteren bu bilgi, yıllardır savaşlarla hırpalanan ülkeye ilgiyi daha da artırabilir.

Gazetenin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberde, oldukça fakir olan ülkenin şimdiye kadar bilinmeyen lityum dışında demir, bakır, kobalt ve altını da içeren bu zengin maden kaynaklarından yararlanabileceği belirtiliyor. 

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı David Petraeus yaptığı açıklamada, ülkede inanılmaz bir maden kaynağı bulunduğuna dikkat çekerek, ''Ortada çok fazla 'eğer' olduğu çok açık ama potansiyelin inanılmaz düzeyde önemli olduğuna inanıyorum'' dedi.

Pentagon ve bir grup ABD'li jeolog tarafından keşfedilen bu kaynaklar, ülke genelinde olmasına karşın daha çok Afganistan sınırı boyunca uzanıyor.

Gazete, Pentagon'un bir iç yazışmada, ''Afganistan'ın lityumun Suudi Arabistan'ı olabileceğini'' ifade ettiğini iddia ediyor. Lityum, cep telefonu ve diz üstü bilgisayarların bataryasında kullanılıyor.

Sanayi ya da madencilik altyapısı bulunmayan Afganistan'ın kaynaklarından yararlanmasının onlarca yıl alacağı ifade ediliyor.

ULUSLARARASI REKABET

Afganistan'ın zengin maden yataklarına sahip olduğu haberleri, yıllardır çatışmalarla çok fazla kayıplar veren ülkede, Çin, Hindistan ve Rusya gibi bölgesel güçlerin rekabet savaşlarını artırabileceği ifade ediliyor.

Çinli iki şirketin Afganistan'ın güneyinde bulunan Aynak'taki bakır madenini işletmek için 4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığı kaydediliyor. 

Ülkenin dağlık bölgesi Hajigak'da bulunan 1,8 milyar tonluk kıymetli demir yataklarının işletilmesi için bu yıl uluslararası ihale açılması planlanıyor. Afganistan Maden Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Hindistanlı ve Çinli şirketlerin buradaki maden yataklarıyla ilgilendiği belirtildi.

Ülkede bulunan diğer maden kaynakları arasında süperiletken çelik üretiminde kullanılan niobium bulunuyor.
AA

ABD' NİN GERÇEK YÜZÜ BUDUR !
 // BATUHAN
ABD ve siyonist para babası dünyayı şöyle veya böyle dilediği gibi hortumlamaya devam ediyor. Enazından biz ve şimdilik orta doğu elaltından (açıktan imkanı ve cesareti olmayanlar) bunların menfaatlerine çomak sokmak ilerde gerekli alt yapı oluşuncada aleni kendi menfaatlerimizi birlikte savunmamız gerek; yoksa ırak afganistan filistin pakistan derken tozumuzu attıracaklar vakit çok geç olmadan toparlanmamız ve onlara sağılmamamız gerek....
14 Haziran 2010 13:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler