YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li senatörlerden Suriyeli sığınmacılara ziyaret
ABD'li senatörlerden Suriyeli sığınmacılara ziyaret
01 Nisan 2016 17:20
ABD'li senatörler, Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların yaşadığı çadır kenti ziyaret etti.

ABD Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, beraberinde ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Georgia Senatörü David Perdue, Kuzey Carolina Senatörü Thomas Tillis, Florida Kongre Üyesi David Jolly, Illinois Kongre Üyesi Anam Kinzinger, Güney Carolina Kongre Üyesi Tom Rice'nin yanı sıra rock müzik grubu "U2"nin solisti Bono ile Gaziantep'in Nizip ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların yaşadığı çadır kenti ziyaret etti. 

Graham, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk hükümetine, sığınmacılar konusunda gösterdikleri çaba nedeniyle şükranlarını sundu. 

Dünyanın birçok bölgesini ziyaret ettiğini hatırlatan Graham, bugüne kadar Gaziantep'deki kadar etkileyici bir kamp görmediğini vurguladı.

Kampta yaşayanlara verilen hizmetin "altın" değerinde olduğunu vurgulayan Graham, eğitim, sağlık hizmetleri ve mesleki eğitimlerin Türk halkı için gurur duyulacak bir çalışma olduğunu dile getirdi.

Graham, Türkiye hükümeti ve halkına sığınmacılar konusunda yaptıkları hizmetler için ABD halkı adına teşekkür etti.

'Suriye'deki savaş gerçekten Ortadoğu'daki bir kanser'

Suriye'de yaşananların tüm bölgeye baskı uyguladığına dikkati çeken Graham, şöyle konuştu:

"Suriye'deki savaş gerçekten Ortadoğu'daki bir kanser. Maalesef bizim DAEŞ'i yok etme stratejimizin pek sonuç vereceğini sanmıyorum. Biz DAEŞ'in zayıflamasını sağlıyoruz ama onu yok edecek doğru stratejilere sahip değiliz. Türk hükümetinin Suriye'de DAEŞ'i yok etmesi için kimleri eğittiğimiz hususundaki kaygılarını da paylaşıyorum."


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler