YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li senatörlerden Kerry'e Hidayet Karaca mektubu!
ABD Kongresi'ndeki 100 senatörden 74'ü, bir mektup kaleme alarak Dışişleri Bakanı Kerry'e gönderdiler. Senatörler mektupta, Hidayet Karaca'nın tutuklu olmasının Türkiye'de basın özgürlüğü ihlalinin göstergesi olduğunu öne sürdüler.
ABD'li senatörlerden Kerry'e Hidayet Karaca mektubu!
19 Mart 2015 / 02:32 Güncelleme: 19 Mart 2015 / 08:57

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümete tepki gösteren senatörler, mektuplarını Dışişleri Bakanı John Kerry'e gönderdi. Türkiye’de gazetecilerin gözaltına alınmasını ve tutuklanmasını eleştiren senatörler, mektuplarında gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile hâlen tutuklu bulunan Samanyolu Medya Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın ismine yer verdiler. Senatörler, ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin konuyu Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümeti ile görüşmesini istedi.

Kongre üyeleri, mektupta, Türkiye'de son zamanlarda özellikle muhalif fikirlere karşı baskının, medyaya yönelik sansürün endişe verici olduğunu belirtti. Üyeler, ifade özgürlüğünün Türkiye'de ihlal edildiğinin Türk yetkilileri ile görüşmelerde, Bakan Kerry tarafından gündeme getirilmesini talep etti.

Mektupta, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün raporuna da yer veren senatörler, “AKP yönetiminin Türk medyasındaki muhalif seslere karşı aşırı baskıcı tavır aldığı hatırlatarak, 14 Aralık 2014'de Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile Samanyolu Medya Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın gözaltına alındığını, Dumanlı'nın bir hafta sonra serbest bırakılmasına rağmen Karaca'nın tutukluluğunun devam ettiğini” vurguladılar.

2013 yılı Aralık ayında yolsuzluk iddialarının gün yüzüne çıkmasından sonra, AKP hükümetini eleştiren yazılar yazan birçok muhabir ve köşe yazarının işlerini kaybettiklerine değinen senatörler, “Demokrasi ile yönetilen ülkelerde bu uygulamaya yer olmadığı”na işaret etti.

ABD Kongre üyelerinin yarısından fazlasının imzaladığı mektup, “Kerry'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin antidemokratik uygulamalara barışçıl bir son vermesi adına çok önemli bir adım olacağına inandıklarını” belirterek sonlandırıldı.

İşte 74 senatör tarafından Kerry’ye gönderilen mektubun İngilizce tam metni:

karaca.jpg

 

Satilik Senator
 // uykucu
Bu Senatorler kac Dolar almis? Yoksa Hidayet'in ilkmektep
arkadaslari miymislar?...
19 Mart 2015 Perşembe 11:51
israilede gidin
 // ali
israilede gidin hepsi size sahip çıkar. ahirette abd senatörleriyle haşrolun....
19 Mart 2015 Perşembe 11:18
ZAMAN,siyonizme uşaklığı Hizmet bilme ZAMAN'ı
 // Ömer
Ehlileştirilmiş başkanları dahi kendi menfaatlerine(siyonizme) ters herhangi bir yasayı geçirmeyen, siyonist yahudi aipac örgütünce onay verilmeyenlerin bile çok zor seçildiği bir senato ve onlara hizmet eden uşakları için elbette ki imza kampanyası,mektup vs girişimde bulunacaklar.Paralel ihanet çetesinin HİZMET diye yıllarca insanları kandırıp sömürmelerinin asıl amacını, umarım bu yahudi-paralel kardeşliği ile birlikte Tüm insanlar fark etmiştir.Bu hainler;bu saatten iflah olamayacaklar... ...
19 Mart 2015 Perşembe 09:49
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler