YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD’li senatörden 21 saatlik tarihi konuşma
ABD’li senatörden 21 saatlik tarihi konuşma
28 Eylül 2013 08:42
Başkan Barack Obama'nın sağlık reformunu protesto eden Senatör Ted Cruz, 21 saat gibi rekor bir süre konuşarak Senato'nun çalışmasını engelledi.

Cruz kürsüye çıkarken "Ayakta kalmaya gücüm yetmeyene kadar konuşacağım." dedi. Konuşma boyunca kürsüden hiç ayrılmayan Cruz, sadece bir bardak su içmekle yetindi. Tüm konuşmasını sağlık reformuna ayırmayan Cruz konuşmasının bir bölümünde çocuklara yönelik bir şiir kitabı dahi okudu.

Ted Cruz'un konuşması, 1900 yılından bu yana gerçekleşen en uzun konuşma olarak Kongre tarihe geçti. Yetkililer 1900 yılından bu yana konuşma sürelerinin kaydedildiğine dikkat çekerek Cruz'un muhtemelen Kongre tarihinin en uzun konuşmasını yaptığını ifade ediyor.

Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, Cruz'un konuşmasına tepki gösterdi. Twitter'dan açıklama yapan Reid, Senatör Cruz'a saygı duyduğunu ancak yeni bir şey öğrendiğinden emin olmadığını söyledi. Konuşmanın ilginç olduğunu belirten Reid, "Ama ayrıca büyük bir zaman kaybıydı." dedi.

Senato'da daha önce de benzer bir hadise yaşanmış, Cumhuriyetçi Senatör Rand Paul şuanki CIA Başkanı Jonh Brennan'ın atamasını geciktirmek için 13 saatlik bir konuşma yapmıştı.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler