YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li komutandan İncirlik açıklaması  ​
ABD'li komutandan İncirlik açıklaması ​
12 Ocak 2016 05:27
ABD Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Frank Gorenc Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü'nü açması sonrası DAEŞ ile etkin mücadele olduğunu söyledi

ABD Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Dış Basın Merkezinin New York ofisindegazetecilerle bir araya gelen Gorenc,"Türklerin sadece bizim değil diğer koalisyon üyelerinin de üssükullanmasına izin vermesi ileriye dönük çok büyük bir gelişmeydi. Bu erişimi sağlaması, Türkiye'nin diğer 65 koalisyon ortağıyla birlikteDAEŞ ile mücadelede çok istekli olduğunu gösterdi" diye konuştu.

İncirlikHava Üssü'nün Suriye sınırına olan yakınlığının savaş uçaklarının dahagüçlü ve etkili operasyonlar düzenlemesine imkan verdiğini vurgulayanGorenc, "Bu üste görev yapmamıza izin verdiği için Türklereminnettarız" dedi.


Gorenc, aynı kapsamda Diyarbakır 8. Ana Jet Üssündepersonel kurtarma misyonunun bulunduğuna işaret ederek, "DAEŞ'inyayınladığı korkunç video görüntülerini düşününce, personel kurtarmafaaliyetlerinin, operasyonun tesirliliği için ne kadar önemli olduğunuanlıyoruz" ifadesini kullandı.


Türkhava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi konusuna da değinenGorenc, "Her ülkenin kendini koruma hakkı vardır. Bu olayda Türklerkendi ulusal yetkisini kullandı" değerlendirmesinde bulundu.


Gorenc,"Türkiye, NATO kapsamındaki hava devriyesi çalışmalarına tam katılımgösteren ülkelerden biri. Bu yapı NATO hava sahasına yapılan ihlallerintolere edilmeyeceğini herkesin anlaması için düzenlendi. Hava sahasıihlali olduğunda, angajman kuralları çerçevesinde cevap veririz.Ardından, hava sahası konusunda müteyakkız olmaya devam edeceğimizidiplomatik kanallarla ortaya koyarız" dedi. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler