YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li isimden 15 Temmuz itirafı: Başarısız olduk
Darbe girişimi sonrası Washington’ın Türkiye’ye yaklaşımını eleştiren Philip Gordon, Darbeyi küçümseme eğilimi yüzünden ABD tarafından neredeyse ihanete uğradığını düşünen Türklerin hislerini anlamakta başarısız olduk” dedi.
ABD'li isimden 15 Temmuz itirafı: Başarısız olduk
04 Ekim 2016 / 09:21 Güncelleme: 04 Ekim 2016 / 09:24

Gordon, “Amerikalılar 15 Temmuz’un Türklerde yarattığı travmayı hafife aldılar. Darbeyi küçümseme eğilimi yüzünden ABD tarafından neredeyse ihanete uğradığını düşünen Türklerin hislerini anlamakta başarısız olduk” dedi.

Amerikan yönetiminin 15 Temmuz darbe girişimine verdiği tepkiyi eleştirenler arasına Başkan Barack Obama’nın uzun süre en güvendiği isimlerden biri olan Philip Gordon da katıldı ve “ABD’nin darbeyi küçümseme eğilimi yüzünden ABD tarafından neredeyse ihanete uğradığını düşünen Türklerin hislerini anlamada başarısız olduk” dedi. Gordon, yönetimin, Türklerin yaşadıkları travmayı doğru değerlendiremediğini söyledi.

Obama döneminde önce Türkiye’yi de içine alan Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcılığı (2009-2013), ardından da iki yıl Ortadoğu’dan sorumlu Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığı yapan, Hillary Clinton’ın başkan seçilmesi durumunda da yönetimde üst düzey bir görev alması beklenen Gordon, geçtiğimiz günlerde Washington Enstitüsü’nde düzenlenen bir panelde şöyle konuştu:

ERDOĞAN’I ELEŞTİRENLER DE

“Amerikalılar genel olarak 15 Temmuz darbesinin Türklerde yarattığı travmayı hafife aldılar. Türkiye’yi yakından izleyen bizler bile. Türklerin hissettiği biçimde Amerikalıların eğilimi şöyleydi:

‘İşte bu başarısız bir darbeydi, zaten ufak bir şeydi değil mi, o yüzden hadi işimize bakalım.’ Amerikalılar o sabah kalktıklarında darbenin halihazırda başarısız olduğu anlaşılmıştı ve sayfayı çevirmeye bakıyorlardı. 

Ama Ankara’ya gittiğinizde ve Türklerin kendi F-16’ları tarafından bombalanan parlamentoyu gördüğünüzde, 200’den fazla insan ölmüşken ve Gülencilerin gerçekten de devletlerine sızdıklarına inanmışlarken, bu onlar için çok daha büyük bir mesele. 

Bunları doğrudan Türklerden duymak bize çok yardımcı oldu. Ve şunu da eklemeliyim. Sadece bunları söyleyeceklerini tahmin ettiğiniz, hükümetin çevresindeki Erdoğan’a yakın Türklerden duymadık. 

Benim için asıl çarpıcı olan, bunları Erdoğan’la ilişkisi olmayan, normalde Erdoğan’ı son derece eleştiren Türklerden de duymak oldu. 

Gülencilerin devlete sızdığı ve bunun Türkiye’ye yönelik ciddi bir tehdit olduğu konusunda şüphesi bulunmayan kimseyle konuşmadık. ABD’nin darbeyi küçümseme eğilimi yüzünden ABD tarafından neredeyse ihanete uğradığını düşünen Türklerin hislerini anlamada başarısız olduk.”


HÜRRİYET

dost ve müttefik demeye devam...
 // Ömer
Türk Dil Kurumu'ndan yetkililerden biri çıkıp, başta sn.cumhurbaşkanı,Başbakan ve T.S.K genel Kurmay Başkanına bu söylemin TÜRKÇESİ : " Biz israil kuklası amerika olarak Türkiyede İktidarı devirmek istedik ama başarılı olamadık" demektir diyebilecek mi acaba? ...
04 Ekim 2016 Salı 12:02
 // Hakan
Bebek katili Coniler. Siz bu milleti anlamak istemiyorsunuz....
04 Ekim 2016 10:58
 // Rasim DUMAN
Bay Gordon bizim ABD hakkindaki dusuncelerimizi ve hissiyatimizi hala anlamamis. Biz ABD'nin "neredeyse İhanet ettigini" degil, bizzat bu darbeyi "planladigini ve icra ettigini, FETO'yu de taseron olarak kullandigini" dusunuyor ve buna "suphesiz olarak" inaniyoruz ! Siz bu hainleri ve onlarin liderini hala koruyup kollarken, baska turlu dusunmemizi de beklemeyin !...
04 Ekim 2016 10:43
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler