YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li diplomat yaşamını yitirdi
ABD'li diplomat yaşamını yitirdi
14 Aralık 2010 08:16
ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke aort damarındaki yırtık nedeniyle tedavi gördüğü hastanede öldü.Obama Holbrooke'un ölümüyle ilgili yayımladığı mesajda Afganistan'da elde ettiğimiz ilerlemeleri ona borçluyuz"dedi.

ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD'nin Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'un ölümüyle ilgili açıklama yaptılar.

Obama yayımladığı yazılı açıklamasında, ''Amerikan halkının, ABD dış siyasetinin gerçek ve eşsiz devi Richard Holbrooke'u dün akşam kaybettiğini'' duyurdu.

Açıklamada üzüntüsünü dile getiren Obama, ''Holbrooke'un, yorulmazlığı, keskin ve dünyaya barış ve güvenlik getirmeye yönelik diplomasisi ve ABD'ye olan sevgisi ile hatırlanacağını'' ifade etti.

''Başkan seçildiğinde, Holbrooke'un yeniden ülkeye hizmet edeceğini öğrendiğini ve çok sevindiğini'' belirten Obama, açıklamasında, ''Afganistan ve Pakistan'da elde ettiğimiz ilerlemelerin büyük bölümünü Richard Holbrooke'a borçluyuz'' ifadesini de kaydetti.

Obama'nın açıklamasında, ''Bir gün, Holbrooke'un dostlarından ve hayranlarından biri bana, 'eğer Holbrooke'un ekibinde değilseniz ve yoluna çıkma cüretinde bulunuyorsanız, Tanrı yardımcınız olsun' demişti'' ifadesi de yer aldı.

Hillary Clinton da, Holbrooke'un ölümyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ''ABD, en gözü pek savunucularından ve fedakar hizmetkarlarından birini kaybetmiş bulunuyor'' şeklinde ifadeler kullandı.

Holbrooke'u ''arkadaşı, sırdaşı ve meslektaşı'' olarak tanımlayan Clinton, açıklamasında, ''Holbrooke tam bir diplomattı. En zor koşullarda bile diktatörlere karşı göğüs gerebiliyor ve ülkesinin çıkarlarını koruyabiliyordu'' ifadelerini kaydetti.

Obama, Holbrooke'un vefatından birkaç saat önce ABD Dışişleri Bakanlığında verilen bir resepsyon sırasında yaptığı açıklamada da, ''hiç durmadan, kararlı bir şekilde çalışan çetin ceviz Holbrooke'un, hastalığının da üstesinden gelebileceği inancını taşıdığını'' söylemişti.

Aort damarında yırtık meydana gelmesi nedeniyle Cuma günü aniden rahatsızlanan Holbrooke, George Washington Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılmış ve 20 saatten uzun süren bir ameliyat geçirmişti. Hafta sonu, kan dolaşımını artırmak için Holbrooke'a ikinci kez cerrahi müdahale uygulanmış, ama deneyimli diplomatın sağlık durumu ciddiyetini korumaya devam etmişti.
---------------------------

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler