YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'li bakanın zor anları: 'Türklerin bize kızgın olması şaşırtıcı mı?'
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Senato’daki oturumda Senatör Graham’in “Raporlar, YPG'nin PKK ile bağlantılı olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” şeklindeki sorusuna “Evet” yanıtını verdi.
ABD'li bakanın zor anları: 'Türklerin bize kızgın olması şaşırtıcı mı?'
30 Ağustos 2016 / 10:40 Güncelleme: 30 Ağustos 2016 / 10:42

ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nde senatörlerin sorularını yanıtlayan Ashton Carter, Senatör Lindsey Graham’in Suriye konusundaki cevapları dikkat çekti.

Graham'in “PYD’yi ve YPG’yi hiç duydunuz mu?” şeklindeki sorusuna “Evet” karşılığını veren Carter, Senatörün, “Bunlar kimdir?” sorusunu ise “Kürt gruplar'' şeklinde cevapladı.

Sorularına “YPG, PYD’nin silahlı kanadı mı?” diye devam eden Graham'a yanıt veren Savunma Bakanı ise “Evet, doğru” dedi.

PKK İLE BAĞLANTILARI VAR

Ash Carter, Graham’in “Raporlar, bunların PKK ile bağlantılı ya da en azından önemli ilişkileri olduğunu belirtiyor. Bu doğru mu?” şeklindeki sorusuna ise “Evet” yanıtını verdi.

Graham’in araya girerek, PKK’nin Türkiye için terör örgütü olduğunu söylemesi üzerine Carter, “PKK sadece Türkiye’nin değil ABD’nin nazarında da terör örgütüdür.” diye konuştu.

TÜRKLERİN KIZGIN OLMASI NORMAL DEĞİL Mİ?

Carter, “Türklerin Suriye’de YPG’yi silahlandırdığımız için bize kızgın olması sizin için şaşırtıcı mı?” sorusu üzerine ise “Hayır” dedi ve Türkiye ile geniş istişareler içinde olduklarını belirtti.

"YPG'Yİ TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK TANIMIYORUZ"

Suriye Demokratik Güçleri adlı yapı içinde ne kadar Kürt ve ne kadar Arap bulunduğu sorulan Carter, bu yapıda 6 bin Arap bulunduğunu belirtti. Carter, bu sayının genel yapı içindeki oranının sorulması üzerine ise “Yaklaşık yüzde 20” ifadesini kullandı.

Oturumun ilerleyen bölümlerinde Suriye’de IŞİD ile mücadelede iş birliği yapabilecekleri bir hükümet olmadığını hatırlatan Carter, oradaki yerel güçlere ihtiyaçları bulunduğunu söyledi.

Carter, “Kürtler, Rakka’yı alıp yönetmek için doğru kişiler değil. Bunu biliyoruz. Rakka’yı alıp yönetmeye uygun kişiler olacak Suriyeli Arap güçleri belirlemeye ve bunlara imkan sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise Carter'ın bu ifadelerinden hemen sonra günlük basın toplantısında ABD’nin, PKK ve Suriye'deki uzantısı PYD hakkındaki politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine ABD’nin PKK, PYD ve silahlı kanadı YPG’yi nasıl tanımladığını değerlendirdi.

PKK’yı 'yabancı terör örgütü' olarak gördüklerini ve bu konuda herhangi bir değişikliğin olmadığını söyleyen Kirby, “YPG’yi ise terör örgütü olarak tanımıyoruz” dedi.

Kirby, IŞİD'e karşı mücadele eden gruplara yardım etmeye devam edeceklerini ve bunun sadece PYD’yle sınırlı kalmayacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Ekim 2014’te PYD’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, Washington yönetimi Eylül 2015’te de PYD’nin silahlı kanadı YPG’yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

 // Kaan
Az kaldı abd Bor'un pazarının geçmesine geçtikten sonra nereye sürecek sin eşeğini onu düşün...
30 Ağustos 2016 11:24
PEDER GÜNAHLARI ÇIKARTMIŞ-2
 // ARSLAN
İki ABD mi var yoksa iki yüzlü ABD mi var?

Bunlar kendi çalar kendi oynar maksat kendi kendilerini eleştiren bir kurumları varmış gibi gözükmek.....

Sen yap yap yap sonra günah çıkart yemezler...!...
30 Ağustos 2016 Salı 11:01
PEDER GÜNAHLARI ÇIKARTMIŞ
 // ARSLAN
Iraktan sonra suriye Hep günah çıkartırlar sonra aynı hataya devam ederler ortadoğuyu karıştırmaya devam ederler...!

Adamların vicdanı rahat git pedere günahını çıkartsın çıkması zor olan varsa pederin eline üç kuruş sıkıştıracaksın demektir...!
...
30 Ağustos 2016 Salı 10:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler