YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Yunanistan'a sert uyarı: Sınırları kapatırız!
AB'den Yunanistan'a sert uyarı: Sınırları kapatırız!
27 Ocak 2016 19:35
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, Yunanistan'da göçmenlerin kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında eksiklerin olduğunu belirterek, Yunanistan'ın sınırlarının bir kısmını veya tamamı kapatabilir" dedi.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Dombrovskis, AB Komisyonu üyeleri toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, Yunanistan'ın Schengen değerlendirme rapor  taslağının  görüşüldüğünü söyleyen Dombrovskis, "Avrupa, sığınmacı krizi ve bunun Schengen  alanına etkileri nedeniyle görülmemiş sıkıntı içerisinde. AB'nin en önemli  başarılarından biri olan Schengen korunmak zorunda" diye konuştu.

Dombrovskis, Yunanistan'ın sınır kontrolü konusunda ciddi  sorumluluklarını ihmal ettiğini ifade ederek, Yunanistan'ın, Schengen'in dış  sınırlarının korunması konusunda daha fazla yapması gerekenler olduğunu  vurguladı.

Bugün görüşülen Yunanistan'ın Schengen değerlendirmesinin kasım ayında  gerçekleştirildiğini hatırlatan Dombrovskis, "Bu değerlendirmede, Yunanistan'ın  Türkiye ile olan kara ve deniz sınırı incelendi. Rapor, Yunanistan'da göçmenlerin  kayıtlarında, denetimlerinde, parmak izlerinin alınmasında ve evraklarının  incelenmesinde eksikleri bulunduğunu gösteriyor. Yunanistan'ın bu alanları  düzenlemesi gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

YUNANİSTAN'A 3 AY SÜRE

Raporun değerlendirme komitesi aşamasından sonra bu şekilde kabul  edilmesi halinde Yunanistan'ın gerekli düzenlemeleri uygulamaya koymak için 3 ay  süresi olacağına dikkati çeken Dombrovskis, "Gerekli adımlar atılmazsa ve  Yunanistan'ın eksiklikleri devam ederse, diğer üye ülkeler Yunanistan'ın  sınırlarının bir kısmını veya tamamını 6 aydan 2 yıla kadar geçici olarak  kapatabilir" diye konuştu.

Dombrovskis, Yunanistan'ın kurtarma programı ve Schengen ile ilgili  konuların birbirine bağlı olmadığını sözlerine ekledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler