YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Yahudi yerleşim birimlerine yaptırım hazırlığı  ​
AB'den Yahudi yerleşim birimlerine yaptırım hazırlığı ​
16 Ocak 2016 04:07
Avrupa Birliğinin (AB), “işgal altındak Filistin toprakları ile İsrail toprakları arasındaki ayrıma net şekilde vurgu yapan bir karar tasarısı üzerinde çalıştığı” bildirildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre, AB Dışişleri Konseyinin pazartesi günkü toplantısında açıklanması beklenen metnin “yumuşatılması” için İsrailli diplomatlar seferber oldu ancak şu ana kadar başarı sağlayamadı.

Gazetenin, ismini açıklamak istemeyen üst düzey İsrailli ve Avrupalı yetkililere dayandırdığı haberde, birliğin bu metni şu anki haliyle kabul etmesi halinde bunu “1967’de işgal edilen Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik yeni yaptırımların takip edebileceği” belirtildi.

İsveç ve İrlanda’nın desteklediği metni,Almanya’nın İsrail lehine değiştirmeye çalıştığı ancak başarısız olduğu kaydedildi.

- İki devletli çözüm vurgusu 


Gazeteye konuşan İsrailli bir yetkili, kararın mevcut şekliyle çıkmasının, "AB'nin Yahudi yerleşim birimlerine karşı başlatacağı yeni girişimlerin önlenmesini çok zorlaştıracağı" değerlendirmesinde bulundu.

AB üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanlarının katılacağı toplantıda kabul edilmesi beklenen metinde, şu ifadelerin yer alacağı kaydedildi: 

“AB, İsrail ile 1967’de işgal edilen topraklar arasında açık ve net bir şekilde ayrım yapmaya devam edecek. AB ve İsrail devleti arasındaki anlaşmalar sadece İsrail devletinde uygulanabilir, (Filistin’deki Yahudi) yerleşim birimlerinde değil. AB’nin tüm üyeleri, yerleşim birimlerinde üretilen mallara yönelik mevcut AB yasalarının eksiksiz uygulanmasında kararlıdır. AB, (Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen malların üzerine İsrail yerine üretim yerlerinin yazılması yönünde) aldığı kararı teyit etmektedir ve bunu İsrail’e yönelik bir boykot olarak görmemektedir.” 

AB’nin, İsrail-Filistin meselesi için iki devletli bir çözümü koruma yönünde bazı adımlar atmayı değerlendireceği belirtilecek olan metinde, “AB, sahadaki gelişmeleri ve bunların sonuçlarını gözlemlemeye devam edecektir, sahada oluşan yeni durumlarla sürekli aşındırılan iki devletli çözümün geçerliliğini korumak için daha ileri adımları düşünecektir” ifadelerine yer verilmesi bekleniyor.

- Barış görüşmelerinin yeniden başlatılması girişimlerine destek 

Metinde ayrıca, Fransa’nın “İsrail-Filistin barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için uluslararası destek grubu kurulması, İsrail ile Arap ülkeleri arasında bölgesel ve çok taraflı görüşmelerin yeniden başlaması için uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi” yönündeki önerilerinin desteklendiği belirtilecek. 

İsrail ve Filistin’de sivil toplumu baskı altına almaya yönelik girişimlerden endişe duyulduğu vurgulanacak metinde, her iki tarafa da “orantısız güç kullanılmaması” çağrısında bulunulacak.

Doğu Kudüs ve Batı Şeria, 1967'den bu yana İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor. Gazze Şeridi ise 2006'dan bu yana İsrail tarafından abluka altında tutuluyor. İsrail, inşa ettiği ayrım duvarı ile Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Kudüs'e girişlerini engelliyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler