YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den vize kolaylığı sinyali
AB'den vize kolaylığı sinyali
23 Haziran 2010 09:37
AB’den vize kolaylığıyla ilgili ilk ılımlı açıklama

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Güney Doğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Sureci zirvesinin ilk gününde yoğun diplomatik temaslarda bulundu. Gül’ün temasları çerçevesinde bir araya geldiği Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Fule “AB üyeliğinin somut faydasının aday ülkelerin vatandaşlarına gösterilmesi gerek” diyerek AB”nin Türkiye’ye vize uygulamasında kolaylaştırmalara gidilmesi yönünde ilimli bir mesaj verdi.İki isim Füle’nin göreve gelişinden bu yana ilk kez bir araya geldi. Görüşmede Türkiye’nin AB üyelik sürecinin gündemin en önemli maddesini oluşturduğu ifade edildi. 

Cumhurbaşkanı’nın, AB’nin Türkiye için stratejik bir hedef olduğu konusunda toplumsal mutabakatın geçerli olduğunun altını çizdiği ve “dönemsel meselelerin stratejik meselelerle karıştırılmaması gerektiğini” ifade ettiği bildirildi.   

Gül’ün “Müzakere sürecinde is yapacak olan Türkiye’dir. AB ise Türkiye’yi takip ve teşvik etmelidir. Türkiye her alanda AB standartlarına ulaşmalıdır” dediği kaydedildi.

AB TAAHÜTLERINE SADIK    

Füle ise AB’nin taahhütlerine sadik olduğunu ve Türkiye’ye ayni yolda beraber yürüdüğünü dile getirdiği ifade etti.

Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi,  “AB üyeliğinin somut faydasının aday ülkelerin vatandaşlarına gösterilmesi gerek” diyerek Türkiye’yle AB arasında vizeler konusunda bir kolaylık uygulanabileceğinin mesajını verdi. (Hürriyet)

sadık AB...
 // ibrahim çelikoğlu
Hukuk bunların devletlerindedir.Devletlerinin dışına çıktığınız an hukuk diye bir kelimeden haberleri yoktur.İsral neyse bunlarda ayni kanı taşır.Vize getirmelerinin taktik bir nedeni vardır.Yaptıkları hırsızlığın üstesinden gelebilmek için yapılmış bir girişlimdir.Hırsız olduklarının ispatıda burada yatar.Haksızlık psikolojisi.Normalde haklı hakkından vazgeçmiyeceğinden yola çıkarak yapılan önlemdir...
Yoksa üstün tekneloji ürününe sahip AB,gümr...
23 Haziran 2010 14:29
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler