YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Türkiye'ye Rusya uyarısı
Rusya’dan Türk firmalara gelen ithalat talepleri, Avrupalı bakanları rahatsız etti. AB dışişleri bakanları Türkiye ve Sırbistan gibi aday ülkelerden, "Rusya'nın karşı yaptırımlarından faydalanmaya dönük girişimlerde bulunmamalarını" istedi.
AB'den Türkiye'ye Rusya uyarısı
15 Ağustos 2014 / 20:10 Güncelleme: 15 Ağustos 2014 / 20:21

Brüksel'de toplanan AB dışişleri bakanlarının kararlarında, "Uluslararası toplumun birliğinin güvence altına alınması ve uluslararası hukukun savunulması için aday ülkelerin ve üçüncü ülkelerin (Rusya'nın uyguladığı ticari yaptırımlardan) kaynaklanan fırsatları kendi lehlerine kullanmaya dönük önlemlerden kaçınmalarını bekliyoruz" denildi.

Rusya'nın kendisine yaptırım uyguyan AB, ABD, Kanada, Avustralya, Norveç'ten et, balık, meyve, sebze, süt ve süt ürünleri alımını durdurmasıyla bu pazarda oluşan boşluğun doldurulmasında Türkiye, Sırbistan, İsviçre, Belarus, Brezilya, Arjantin ve Şili en avantajlı ülkeler arasında gösteriliyordu.

Rusya'ya uyguladığı yaptırımlardan geri adım atmayacağını açıklayan AB, Ukrayna'daki gelişmelere bakarak ilave yaptırım kararları alabileceğini bildirdi.

AB dışişleri bakanlarının kararlarında Ukrayna'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne, birlik ve bağımsızlığına destek teyit edilerek "Rusya Federasyonu tarafından insani amaç dahil hangi bahaneyle olursa olsun Ukrayna'da herhangi bir tek taraflı askeri eylem AB tarafından uluslararası hukukun apaçık ihlali olarak değerlendirilecektir" ifadesi kullanıldı.

Dışişleri bakanları, Ukrayna'nın doğusunda tansiyonun düşürülmesi ve sivillerin durumunun iyileştirilmesi için Rusya'ya sınırda husumete son vermesi, çatışma bölgesine silah, asker ve askeri danışman akışını durdurması ve sınır bölgesindeki askeri yığınağını geri çekmesi çağısında bulundu.

136909.jpg

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler