YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Türkiye'ye nota!
AB El-Beşir'in Türkiye ziyaretiyle ilgili nota iletti. Avrupa Türkiye'den kendileriyle uyumlu politika izlenemesini istedi.
AB'den Türkiye'ye nota!
06 Kasım 2009 / 12:38 Güncelleme: 06 Kasım 2009 / 12:37

Hakkında tutuklama kararı olan Sudan lideri El Beşir'in Türkiye'yi ziyaret edecek olmasıyla ilgili AB Türkiye'ye nota verdi.

Avrupa Birliği, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama kararı çıkarttığı Sudan Cumurbaşkanı Ömer El Beşir'in ziyaretiyle ilgili Ankara'ya nota iletti.

Notada, Türkiye'nin katılım sürecinde Avrupa Birliği politikalarıyla uyumlu olmayı taahüt ettiği hatırlatılıyor.

EL-BEŞİR NEYLE SUÇLANIYOR?

Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, geçtiğimiz Mart ayında, Sudan’ın Darfur bölgesinde savaş suçu ve insanlık suçu işlediği gerekçesiyle hakkında tutuklama emri çıkartılan Ömer El Beşir Türkiye’ye geliyor. Kararın dünya çapında uygulanabilmesi için, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ortak çağrı yapması gerekiyor. El Beşir, 300 bin kişinin ölümü ve 2.5 milyon kişinin yer değiştirmesinden sorumlu tutuluyor.

Geçtiğimiz yıl iki kez Türkiye’yi ziyaret eden El Beşir, yaptığı açıklamada, “Eğer 300 bin kişi öldürüldüyse toplu mezarlar nerede? İnsanlar öldürüldü ama rakamlar daha düşük.” demişti.

Türkiye Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin taraflarından olmadığı için tutuklama kararı Ankara’yı bağlamıyor.

Karardan sonra konuşan Ömer El Beşir, mahkeme üyelerine “o emri yırtıp yiyin” demişti. Kararı kabul etmediğini ve onun “neo-sömürgeci” bir planın parçaları olduğunu savunan El Beşir, daha sonra Katar ve Mısır’ı ziyaret etmişti.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Darfur’da 4 yıl süren iç savaşta en az 200 bin kişi öldü. 2.5 milyon kişi yerinden oldu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler