YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Türkiye'nin terörle mücadelesine destek
AB'den Türkiye'nin terörle mücadelesine destek
04 Ağustos 2015 19:32
AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Hahn, AB Bakanı ve Başmüzakereci Bozkır ile telefonda görüşerek, AB'nin terörle mücadele konusunda Türkiye'ye güçlü desteğini vurguladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile telefonda görüşerek, AB'nin terörle mücadele konusunda Türkiye'ye güçlü desteğini vurguladı.

AB'den yapılan açıklamaya göre, Hahn, DAEŞ'e karşı mücadelede Türk yetkililerin kararlılığına dikkat çekerek, AB'nin bu alanda Türkiye'ye güçlü desteğini vurguladı.

Türkiye'nin özellikle Suriyeli ve Iraklı mültecilere gösterdiği "eşi benzeri görülmemiş" yardımlarına işaret eden Hahn, AB'nin Türkiye'ye bu alanda desteğini artırmaya çalışacaklarını belirtti.

AB'nin, Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeleri endişeyle izlediğini kaydeden Hahn, çözüm sürecinin bu durumdan olumsuz etkilenmemesi gerektiğini ifade etti.

Hahn, Türkiye'nin her şekildeki terörizme karşı mücadeleye hakkı olduğunu vurgulayarak, terörizmin kesin suretle kınanması gerektiğini bildirdi. Johannes Hahn, bununla birlikte tepkinin orantılı ve hedefe ulaşacak biçimde olması ve ülkedeki demokratik siyasi diyalogu hiçbir şekilde tehlikeye sokmaması gerektiğini ifade etti.

Diğer yandan açıklamada, Hahn’ın geçen Cuma HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’la da telefonda görüştüğü ve "Tüm tarafların tekrar barış sürecine dönmesi, geniş ve kapsayıcı bir siyasi çözüm için çalışılmaya başlanması gerektiğini" söylediği kaydedildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler