YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB’den Tayland’a darbe tepkisi
AB’den Tayland’a darbe tepkisi
23 Haziran 2014 14:57
Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Tayland’da gerçekleşen darbeye tepki olarak bu ülkeden ve bu ülkeye yönelik tüm resmi ziyaretleri “demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar” askıya aldı.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Tayland’da gerçekleşen darbeye tepki olarak bu ülkeden ve bu ülkeye yönelik tüm resmi ziyaretleri “demokratik olarak seçilecek bir hükümet göreve gelene kadar” askıya aldı.

Lüksemburg’da toplanan AB dışişleri bakanları, ziyaretleri askıya almanın yanı sıra Tayland ile Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması’nın da imzalanmayacağını, diğer bazı anlaşmaların da durumdan etkilenebileceğini açıkladı.

AB, bu ülkeyle askeri işbirliğini de gözden geçirmeye başlamış durumda.

AB dışişleri bakanlarının aldığı kararda, Tayland’daki son gelişmelerin büyük bir endişeyle izlendiği belirtilerek askeri yönetime, inanılır ve kapsayıcı seçimler aracılığıyla anayasayı ve meşru demokratik süreci acilen yeniden yürürlüğe sokma çağrısı yapıldı.

AB, tüm taraflara itidal çağrısı yaparken insan haklarına saygıya ve temel özgürlüklere bağlı kalınması gerektiğini belirtti.

Birlik dışişleri bakanları, askeri yetkililerden tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, siyasi nedenlerle yeni tutuklamalar yapılmamasını ve sansüre son verilmesini talep etti.

Askeri liderliğin son açıklamasının "durumun gerektirdiği anayasal düzene dönüş açısından inanılır bir yol haritası oluşturmaktan uzak" olduğunun vurgulandığı AB dışişleri bakanları kararında, “Tüm vatandaşların korunmasının ve varlıklarının güvence altına alınması için tam işleyen demokratik kurumlar geri getirilmeli” denildi.

Kararda, AB’nin desteğinin anayasal düzene dönüş için kısa sürede hazırlanacak inanılır bir yol haritası ile inanılır ve kapsayıcı seçimlere bağlı olacağı vurgulandı.

AB, Tayland ile ilişkileri değerlendirme altında tutmaya ve gelişmelere göre olası yeni yaptırımları gündeme alma kararı da aldı.

 

AA

17:00
 // MUHAFIZ
AB ülkelerinde insani değerlere,insanlığa saygıları olsa;Tayland'dakine askeri darbe diyorlada MISIR'a neden askeri darbe diyemiyorlar?Mısır'daki idam kararlarına ve onbinlerce öldürülen insanlara karşı neden tepki gösteremiyorlar?yoksa işlerinemi gelmiyor???SURİYE'de öldürülen 143BİN insan için AB ülkeleri kılını bile kımıldatmıyor neden acaba?yoksa öldürülenler İNSAN DEĞİL Mİ???...
23 Haziran 2014 17:00
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler