YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Rusya'ya kınama
AB'den Rusya'ya kınama
04 Mart 2014 09:05
AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB Dışişleri Bakanlarının, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi sebebiyle Rusya’yı kınadığını belirtti.

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB Dışişleri Bakanlarının, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ihlal edilmesi sebebiyle Rusya’yı kınadığını ve gerginliği azaltıcı adımların atılmaması durumunda AB ile Rusya arasındaki ikili ilişkilerin askıya alınacağını söyledi.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, Brüksel’de Ukrayna gündemiyle acil düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında basına açıklamalarda bulundu. AB’li bakanların, Ukrayna’nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün Rus silahlı kuvvetleri tarafından ihlal edilmesini kınadıklarını dile getiren Ashton, “Şüphesiz ki bu durum, Rusya’nın uluslararası uygulamaları ve sözlerinin ihlalidir” dedi.

Ashton, mevcut krize uluslararası hukuka tamamıyla uyacak şekilde barışçıl bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek, “Bu sebeple Rusya’ya, ülkedeki askerlerini daimi olarak çekmesi çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

AB Yüksek Temsilcisi, barışçıl çözüme ulaşılabilmesi için yapıcı diyaloga girilmesini teşvik etmeye ve BM ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) gibi uluslararası örgütlerle çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti. Rusya tarafından gerginliğin azaltılmasına yönelik adımların atılmaması durumunda, Rusya ile AB arasındaki ikili ilişkiler için ne gibi sonuçları olacağına karar verileceğini belirten AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, “Burada, ikili ilişkilerin askıya alınması potansiyelinden bahsediyoruz. Aynı zamanda hedeflenmiş tedbirleri göz önünde bulunduracağız” diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler