YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'den Monti'ye destek
AB'den Monti'ye destek
10 Aralık 2012 15:13
AB yetkilileri istifaya hazırlanan Monti'yi övdü.

İtalya'nın teknokrat Başbakanı Mario Monti'nin istifa kararı, Avrupa Birliği (AB) çevrelerinde de yankı bulurken, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, "Mario Monti başbakan olarak iyi iş yaptı" dedi.

Bu yıl AB'ye layık görülen Nobel Barış Ödülü'nü teslim almak üzere Norveç'in başkenti Oslo'da bulunan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, İtalya'daki siyasi krizde başbakanlıktan istifa edeceğini duyuran Monti için, "Mario Monti, başbakan olarak iyi iş yaptı. Güven, İtalya'ya geri döndü ve bu, Avro Bölgesi'nin istikrarının sağlanması için faydalı oldu" şeklinde konuştu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da, İtalyan SKY TG 24 kanalın, İtalyan iç siyasetinde yaşananlara ilişkin, "Avrupa'da, güçlü ve istikrarlı bir İtalya'ya ihtiyacımız var" dedi. İtalya'nın yapısal reformlara ve mali konsolidasyona devam etmesi çağrısında bulunan Barroso, "İtalya'daki seçimler, reformları erteleme sebebi olmamalıdır" ifadesini kullandı.

Monti'nin istifa kararına, Avrupa'dan ilk tepki ise dün Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz'dan gelmişti. İtalyan haber ajansı ANSA'ya konuşan AP Başkanı Schulz, "Berlusconi, istikrar karşıtı. Onun dönüşü hem İtalya hem Avrupa için tehdit olabilir" ifadelerini kullanmıştı.

Ülkede, geçen hafta ortasında patlak veren siyasi krizde, eski başbakanlardan Silvio Berlusconi'nin Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL), teknokrat hükümetten desteğini çekmesinin ardından önceki gün Cumhurbaşkanlığı'ndan, Başbakan Mario Monti'nin parlamentoda görüşmeleri süren kritik bütçe yasa tasarısının onaylanmasını müteakip istifa etme niyetinde olduğu duyurulmuştu.


AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler